Wertykulacja trawnika - kiedy i dlaczego warto?

wertykulacja trawnika

Każdy posiadacz domu prywatnego marzy o pięknym ogrodzie, w którym w lecie spędza się większość dnia. Ogród, który cieszy oko to nie tylko rozłożyste krzewy i zadbane kwiaty, ale także bujny, soczystozielony trawnik. Kiedy należy wykonać wertykulację trawnika, dlaczego to takie ważne dla prawidłowego wzrostu trawy i jak zadbać o trawę w ogrodzie, aby była zielona przez cały rok?

Czym jest wertykulacja trawnika?

Wertykulacja to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który należy przeprowadzić, rozpoczynając regenerację trawnika po zimie. W okresie zimowym pod powierzchnią gleby dochodzi do gromadzenia się dużej ilości wody, która zamarza już przy kilkustopniowym mrozie, jednocześnie uszkadzając darń trawnika i osłabiając korzenie trawy. To z kolei prowadzi do powstawania tzw. pleśni śniegowej na powierzchni trawnika, która powoduje żółknięcie trawy, jej usychanie, a nawet gnicie.

Istotą ponownego zazielenienia się trawy jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Do naszego zadania należy usunięcie obumarłych części roślin, nadmiaru filcu i pozbycie się zniszczonych korzeni traw, co powoduje szybszy wzrost trawy. Wertykulacja trawnika polega na pionowym nacinaniu darni na głębokość około 5-15  mm. To przyczynia się do umożliwienia przepływu powietrza i naturalnego napowietrzania trawnika, a także do dostarczania niezbędnych do wzrostu trawy składników odżywczych.

Zabieg wertykulacji jest niezbędny szczególnie w przypadku starszych trawników, ale także przy młodej (minimum dwuletniej), skłonnej do uszkodzeń trawie i na terenach narażonych na porastanie gęstym mchem.

Czym przeprowadzić wertykulację trawnika?

Jak mówi sama nazwa czynności, do wertykulacji służą wertykulatory. Zabieg możemy przeprowadzić przy użyciu wertykulatora ręcznego - specjalnie wykończonych grabi, często wyposażonych w kółka. Takie urządzenie sprawdza się jednak tylko w przypadku małych trawników, gdyż przy pracy ręcznej trzeba użyć dużo siły, aby odpowiednio zagłębić noże i aby zabieg wertykulacji przebiegł poprawnie.

Zdecydowanie wydajniejszym i szybszym rozwiązaniem jest wertykulator spalinowy, który, wyposażony w silnik, zwiększa efektywność przeprowadzonej wertykulacji. Noże wertykulatora pracują niemal samodzielnie i wykonują nacięcie darni na wybraną głębokość, co czyni pracę zdecydowanie mniej męczącą i krótszą.

Wybór wertykulatora w dużej mierze zależy od powierzchni trawy. Wówczas pod uwagę brana jest szerokość robocza urządzenia. Do najwydajniejszych wertykulatorów zaliczamy wertykulatory Husqvarna. Wyróżniają się one możliwością regulacji głębokości roboczej, czy automatycznym usuwaniem zanieczyszczeń do pojemników. Co ważne, niektóre modele występują w wersji elektrycznej i akumulatorowej, co zapobiega emisji spalin.

Wertykulator elektryczny Husqvarna S 138C

Lekki przewodowy wertykulator o szerokości roboczej 38 cm z funkcją 2 w 1 i szybką wymianą noży. Łatwo regulowana głębokość robocza oraz mocny...
Cena 1 299,00 zł na magazynie

Wertykulator spalinowy Husqvarna S 500 PRO

Model S500 Pro to solidny wertykulator Husqvarna, przeznaczony do intensywnej, profesjonalnej pracy. Niewielki rozmiar i mocny silnik sprawiają, że...
Cena 5 990,00 zł na magazynie

Wertykulacja trawnika - kiedy wertykulować trawnik?

Wertykulację należy przeprowadzić najlepiej wczesną wiosną, tuż po pierwszym koszeniu. Wówczas najłatwiej jest dostrzec wiele suchych i obumarłych części roślin i źdźbeł, a także zbyt grube warstwy filcu, które blokują przepływ wody do podłoża. Zabieg pielęgnacyjny przeprowadź przynajmniej raz w roku, jednak w momencie, gdy podłoże przestaje chłonąć wodę, wertykulację trzeba wykonać ponownie. Pamiętaj jednak, że trawnik potrzebuje czasu na regenerację, dlatego nie należy przeprowadzać czynności zbyt często.

Dobrym czasem na wertykulację jest także wczesna jesień - koniec sierpnia lub początek września. Miej jednak na uwadze, że w późniejszym terminie mogą pojawiać się pierwsze przymrozki, co zaburzy regenerację delikatnej darni.

Wertykulacja trawnika - dlaczego warto?

Korzyści płynących z wertykulacji jest wiele. Przede wszystkim zabieg pozwala na napowietrzenie gleby i dopuszczenie do niej składników odżywczych, a także usunięcie zalegających na trawniku mchu, obumarłych roślin i zniszczonych źdźbeł. To z kolei przyczynia się do intensywnego wzrostu młodej trawy. Ponadto oczyszczona od zalegających zanieczyszczeń trawa szybciej się regeneruje i zazielenia. Wertykulacja powala więc na odnowienie murawy bez konieczności jej ponownego siania.

wertykulacja trawnika kiedy

Proces regeneracji trawnika - co zrobić po wertykulacji?

Po wertykulacji zadbaj o odpowiednie pielęgnowanie osłabionych korzeni trawy. W zależności od stanu trawnika nierzadko warto przeprowadzić proces aeracji. To nic innego jak napowietrzanie trawnika i jego korzeni, umożliwiające dokładniejsze przenikanie do rośliny nawozów i uodpornienie jej na działanie szkodników. Aeracja trawnika powinna być wykonana specjalnym aeratorem. Warto wspomnieć, że wiele wertykularotów łączy w sobie funkcje wertykulacji i aeracji.

Kolejnym krokiem jest tzw. piaskowanie trawnika. Wówczas glebę posypuje się piaskiem, co umożliwia rozluźnienie zbitego podłoża, na którym zalega mech. Pamiętaj jednak, aby piaskowania nie wykonywać na lekkich i piaszczystych podłożach, co mogłoby nadmiernie rozluźnić trawnik. Regularne koszenie trawnika pozwoli na zachowanie jego atrakcyjnego wyglądu. Idealne koszenie zapewnić mogą kosiarki Husqvarna. Wygodne w użytkowaniu i precyzyjne są również roboty koszące Husqvarna Automower, które coraz częściej spotykane są w naszych ogrodach. 

Nierzadko właściciele ogrodów decydują się na wałowanie trawnika przy użyciu specjalnego walca ogrodowego wypełnionego piaskiem. Wałowanie polega na dociskaniu darni do gleby, umieszczając ponownie w ziemi wydarte przy zabiegach źdźbła i korzenia trawy.

Ostatnie wpisy

Jakie drewno do kominka wybrać i jak je przygotować?

Jakie drewno do kominka wybrać i jak je przygotować?

Klimatyczne światło i ciepło bijące z kominka zamienia ponure, zimowe wieczory w przyjemne chwile wytchnienia. Otulający blask dodaje wnętrzu uroku, pod warunkiem jednak, że spalające się drewno nie pozostawia grubej warstwy sadzy na szkle. Podpowiadamy, jaki materiał opałowy do kominka jest najlepszy oraz jak go przygotować!

Myjka Ciśnieniowa - Jaką Wybrać?

Myjka Ciśnieniowa - Jaką Wybrać?

Myjka ciśnieniowa to bardzo przydatne narzędzie w każdym domu. Świetnie nadaje się do mycia samochodu, bramy wjazdowej, chodnika, elewacji, a także wielu innych powierzchni. Najważniejszą zaletą myjki ciśnieniowej jest szybkie i bezpieczne usuwanie brudu, bez nadmiernego wysiłku. Używanie tego typu urządzenia z pewnością przyspieszy wiele prac porządkowych - zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Przed zakupem myjki ciśnieniowej warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Dzięki temu dobierzemy sprzęt spełniający nasze wymagania. Jaką myjkę ciśnieniową wybrać? Podpowiadamy!

Koszenie trawy - jak często i kiedy kosić trawę? Kompleksowy poradnik

Koszenie trawy - jak często i kiedy kosić trawę? Kompleksowy poradnik

Wśród wielu różnych zabiegów wykonywanych w kierunku poprawienia wyglądu trawnika, jego koszenie zajmuje niezwykle ważne miejsce - każdy doświadczony ogrodnik wie, że trawie służy koszenie, a regularne i umiejętne wykonywanie tego zabiegu jest niezbędne, aby trawnik był zdrowy, gęsty i zielony. Oto więc wszystko, co należy wiedzieć na temat koszenia trawy.

Jak usunąć mech z kostki brukowej - sprawdzone sposoby na mech i trawę

Jak usunąć mech z kostki brukowej - sprawdzone sposoby na mech i trawę

Kostka brukowa jest chętnie wybierana przez właścicieli działek jako materiał wykończeniowy na podjazdy i ścieżki. Jest trwała, odporna na warunki atmosferyczne, pięknie się prezentuje w różnorodnych aranżacjach i dobrze komponuje z ogrodową roślinnością. Jest także postrzegana jako łatwa do utrzymania w czystości...