Aeracja a wertykulacja trawnika - czym się różnią?

aeracja trawnika, wertykulacja trawnika

Piękny, zielony trawnik to marzenie niejednego posiadacza ogrodu. Niestety, często po stopnieniu ostatnich resztek śniegu, zamiast gęstej trawy, naszym oczom ukazują się suche, pożółkłe źdźbła i puste miejsca w murawie. Z pomocą przychodzą dwa zabiegi - aeracja trawnika i jego wertykulacja, które to pomogą przywrócić doskonały wygląd ogrodu. Czym różni się aeracja trawnika od wertykulacji, jakich narzędzi użyć i co zrobić, aby cieszyć się zieloną murawą?

Jak przyspieszyć regenerację trawnika po zimie?

Podczas mroźnej, obfitej w długo zalegający śnieg zimy, może dojść do uszkodzenia systemu korzeniowego trawy. Szczególnie narażone na zniszczenia i obumarcie są młode, wiotkie korzenie, które nie zdążyły porządnie zagnieździć się w podłożu. Takie sytuacje występują w przypadku późnego wysiania trawy, gdy nasiona nie mają szans na wykiełkowanie dostatecznie mocnych rdzeni, które najczęściej przemarzają.

Darń trawnika może zostać uszkodzona również w momencie, gdy pod powierzchnią ziemi dochodzi do zamarzania i rozmarzania wody. Wówczas powstały lód powoduje nadmierne rozluźnienie gleby, co w przypadku odwilży może skutkować gniciem delikatnych korzeni traw. Ponadto na powierzchni trawnika może powstawać tak zwana pleśń śniegowa - biała grzybnia, która doprowadza do usychania i obumierania źdźbeł trawy.

Wczesną wiosną należy więc skupić się na przeprowadzeniu regeneracji trawnika, która przyczyni się do przyspieszenia wzrostu nowej trawy i polepszenia stanu trawy zeszłorocznej. W tym celu najlepiej sprawdzą się wertykulacja i aeracja trawnika, które należy wykonać, gdy ustaną ostatnie mrozy i rozpoczną się piękne, cieplejsze, wiosenne dni. Pamiętaj, że zabieg aeracji trawnika można przeprowadzić dopiero po zabiegu wertykulacji.

Wertykulacja trawnika - na czym polega?

Przed przystąpieniem do wertykulacji trawnika należy oczyścić go z resztek obumarłych roślin, liści i gałęzi. Można do tego użyć standardowych grabi. Sama wertykulacja polega na pionowym nacinaniu darni, co usprawnia w glebie przepływ wody, powietrza i składników pokarmowych z nawozów. Zabieg jest konieczny szczególnie w przypadku gliniastych gleb, które wskutek wilgoci nadmiernie się ubijają. Ponadto wertykulację należy wykonać w momencie, gdy trawnik ma już kilka lat, a na jego powierzchni zebrał się charakterystyczny mech i filc, zaburzające poprawny wzrost trawnika.

Jak wykonać wertykulację trawnika i jakich narzędzi użyć?

Do wertykulacji trawnika, jak sama nazwa mówi, służą wertykulatory. Wertykulator elektryczny wyglądem i sposobem używania przypomina kosiarkę, jednak jego zadanie jest zupełnie inne. Elementami roboczymi są noże, które osadzone na obracających się bębnach, wykonują nacięcia darni.

W naszym sklepie znajdziesz najpopularniejsze wertykulatory Husqvarna, które cechują się wysoką jakością i wydajnością.

aeracja trawnika, wertykulacja trawnika

Na czym polega aeracja trawnika?

Aeracją nazywamy napowietrzanie trawnika, głównie korzeni. Aerację wykonuje się, aby spulchnić podłoże i ukształtować jego strukturę, co zapobiega wystąpieniu chorób grzybowych. Ponadto zabieg zwiększa odporność trawnika na pokrycie mchem i zachwaszczenie, a dodatkowo podłoże staje się wyrównane i gęste. Mówiąc wprost, aeracja wpływa na elastyczność trawnika. Taki zabieg to nic innego jak nakłuwanie darni specjalnymi kolcami, które są elementem aeratora - narzędzia do wykonania zabiegu.

Jak wykonać aerację trawnika? Niezbędne narzędzia

Aerację trawnika najlepiej wykonywać w drugim roku od założenia trawnika, tuż po zabiegu wertykulacji (po uprzednim skoszeniu wysokiej trawy i podlaniu ogrodu). Pamiętaj jednak, aby gleba nie była zbyt mokra. Narzędzie do aeracji dobiera się w zależności od rodzaju podłoża. W momencie gdy gleba jest rozluźniona, dziurkowanie wykonuje się co około 15 cm, zaś w przypadku ciężkiego i zbitego podłoża, gęstość otworów jest zdecydowanie większa. Ponadto wyróżniamy dwa rodzaje aeracji:

  • Aeracja wgłębna - Stosuje się ją w przypadku mocno zagęszczonego podłoża. Polega na tworzeniu otworów o głębokości co najmniej 8 centymetrów.
  • Aeracja powierzchniowa - Stosowana w przypadku gleby luźnej, niezarośniętej chwastami. Ten rodzaj aeracji polega na płytkim nakłuwaniu darni (na głębokość około 2-3 cm).

Jeszcze kilkanaście lat temu ogrodnicy decydowali się napowietrzać trawnik przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Wówczas nakłuwano darń widłami, co niestety często powodowało zbyt mocne rozluźnienie gleby, skutkujące wyrywaniem źdźbeł trawnika prosto z korzeniami. W dzisiejszych czasach aerację powierzchniową i wgłębną wykonuje się przy użyciu przeznaczonych do tego narzędzi.

Na niewielkim trawniku aerację można wykonać przy użyciu specjalnych butów do aeracji. Jednak najwygodniejszym sposobem jest użycie przystawki do traktorów ogrodowych i riderów w formie aeratora rukowego lub kolcowego, co pozwala na sprawne doczepienie kolców do podstawowych narzędzi ogrodniczych. Warto także zwrócić uwagę na wertykulatory 2w1 - urządzenia, które mogą służyć zarówno do wertykulacji, jak i aeracji trawnika, bez konieczności inwestowania w dwa sprzęty. W ofercie naszego sklepu znajdują się zarówno przystawki, jak i wertykulatory 2w1.

Wertykulator elektryczny Husqvarna S 138C

Lekki przewodowy wertykulator o szerokości roboczej 38 cm z funkcją 2 w 1 i szybką wymianą noży. Łatwo regulowana głębokość robocza oraz mocny...
Cena 1 299,00 zł na magazynie

Wertykulator spalinowy Husqvarna S 500 PRO

Model S500 Pro to solidny wertykulator Husqvarna, przeznaczony do intensywnej, profesjonalnej pracy. Niewielki rozmiar i mocny silnik sprawiają, że...
Cena 5 990,00 zł na magazynie

Wertykulacja i aeracja trawnika - najważniejsze różnice

Podstawową różnicą pomiędzy wertykulacją a aeracją trawnika jest to, że pierwsza czynność polega na nacinaniu darni, zaś druga na nakłuwaniu trawnika. Wówczas aeracja jest zabiegiem zdecydowanie delikatniejszym, jednocześnie doskonale uzupełniającym wertykulację. Wertykulacja ma za zadanie usunięcie obumarłych części roślin, mchu i filcu, zaś aeracja służy do poprawienia struktury podłoża, a także wzmocnienia przepływu powietrza, wody i składników odżywczych.

Regeneracja trawnika - co jeszcze musisz wiedzieć?

Tuż po zabiegu aeracji warto wykonać tzw. piaskowanie trawnika, które polega na posypaniu piaskiem podłoża. Wówczas piasek wypełni otwory powstałe podczas aeracji, co zapobiegnie zapychaniu dziur zbitą ziemią i ubytkom w trawniku. Ponadto warto zdecydować się na wapnowanie trawnika, które polega na podnoszeniu pH gleby do wartości sprzyjającej wzrostowi nowej trawy.

Wielu ogrodników decyduje się także na zabieg wałowania trawnika, który polega na dociskaniu wypartej przez zamrożoną wodę darni. Czynność wykonuje się przy użyciu walca wypełnionego piaskiem. Należy jednak pamiętać, że zabieg nie sprawdzi się przy gliniastych glebach, gdyż mógłby przyczynić się do zbyt mocnego ubicia powierzchni. Po wałowaniu (lub bezpośrednio po piaskowaniu) warto dosiać trawnik w miejscach ubytków przy użyciu tej samej mieszanki, jaką wykorzystywano przy zakładaniu ogrodu. Wystarczająco wcześnie dosiana trawa pozwoli Ci cieszyć się pięknym ogrodem już po kilku tygodniach.

Po dosiewaniu trawy warto wzbogacić podłoże nawozem azotowym lub potasowym, które dostępne są w sklepach ogrodniczych i wspomogą wzrost nowych źdźbeł. Regularnie nawożona darń zaowocuje gęstą, soczystozieloną trawą. Warto także wzbogacać trawnik zimą, np. przygotowując samodzielnie kompost ze skórek bananów.

Aeracja i wertykulacja trawnika - podsumowanie

Możliwość wyjścia boso o poranku na pokryty rosą, gęsty trawnik to jeden z licznych przywilejów posiadaczy przydomowego ogrodu. Warto więc zadbać o kondycję trawy już wczesną wiosną. Aeracja i wertykulacja trawnika to podstawowe zabiegi, które należy wykonać tuż po ustąpieniu mrozów. Prawidłowe zregenerowanie naruszonej darni wspomoże wzrost świeżej, gęstej murawy i pozwoli Ci przygotować trawnik do kolejnego sezonu.

Ostatnie wpisy

Jakie drewno do kominka wybrać i jak je przygotować?

Jakie drewno do kominka wybrać i jak je przygotować?

Klimatyczne światło i ciepło bijące z kominka zamienia ponure, zimowe wieczory w przyjemne chwile wytchnienia. Otulający blask dodaje wnętrzu uroku, pod warunkiem jednak, że spalające się drewno nie pozostawia grubej warstwy sadzy na szkle. Podpowiadamy, jaki materiał opałowy do kominka jest najlepszy oraz jak go przygotować!

Myjka Ciśnieniowa - Jaką Wybrać?

Myjka Ciśnieniowa - Jaką Wybrać?

Myjka ciśnieniowa to bardzo przydatne narzędzie w każdym domu. Świetnie nadaje się do mycia samochodu, bramy wjazdowej, chodnika, elewacji, a także wielu innych powierzchni. Najważniejszą zaletą myjki ciśnieniowej jest szybkie i bezpieczne usuwanie brudu, bez nadmiernego wysiłku. Używanie tego typu urządzenia z pewnością przyspieszy wiele prac porządkowych - zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Przed zakupem myjki ciśnieniowej warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Dzięki temu dobierzemy sprzęt spełniający nasze wymagania. Jaką myjkę ciśnieniową wybrać? Podpowiadamy!

Koszenie trawy - jak często i kiedy kosić trawę? Kompleksowy poradnik

Koszenie trawy - jak często i kiedy kosić trawę? Kompleksowy poradnik

Wśród wielu różnych zabiegów wykonywanych w kierunku poprawienia wyglądu trawnika, jego koszenie zajmuje niezwykle ważne miejsce - każdy doświadczony ogrodnik wie, że trawie służy koszenie, a regularne i umiejętne wykonywanie tego zabiegu jest niezbędne, aby trawnik był zdrowy, gęsty i zielony. Oto więc wszystko, co należy wiedzieć na temat koszenia trawy.

Jak usunąć mech z kostki brukowej - sprawdzone sposoby na mech i trawę

Jak usunąć mech z kostki brukowej - sprawdzone sposoby na mech i trawę

Kostka brukowa jest chętnie wybierana przez właścicieli działek jako materiał wykończeniowy na podjazdy i ścieżki. Jest trwała, odporna na warunki atmosferyczne, pięknie się prezentuje w różnorodnych aranżacjach i dobrze komponuje z ogrodową roślinnością. Jest także postrzegana jako łatwa do utrzymania w czystości...