Jak wykonać pierwsze koszenie trawy po zimie?

pierwsze koszenie trawy po zimie

Pierwsze koszenie trawnika po zimie ma ogromne znaczenie dla późniejszego wzrostu i ogólnego wyglądu całej trawy. Zadbany trawnik zachęca do spędzania czasu w ogrodzie nie tylko w ciepłe, słoneczne dni, ale także podczas przyjemnego, letniego deszczu. Ważne jest, aby podczas pierwszego koszenia po zimie pamiętać o kilku ważnych zasadach, których przestrzeganie pomoże w przywróceniu dobrej kondycji trawnika i wesprze jego wzrost. Jak więc wykonać pierwsze koszenie trawy na wiosnę?

Pierwsze koszenie trawnika po zimie - 7 porad

Pielęgnacja trawnika polega nie tylko na systematycznym koszeniu latem dorosłych już źdźbeł. O zdrowy wygląd trawy należy dbać także po zimie i w okresie jej wzrostu. Odpowiednio wykonane pierwsze koszenie trawnika ułatwi jego dalszą pielęgnację i zaowocuje soczystozielonym ogrodem. Od czego więc zacząć?

1. Oceń, w jakim stanie jest trawa

Wczesną wiosną na trawie mogą zalegać resztki śniegu i grudki lodu. Wówczas podczas roztopów do podłoża dostaje się duża ilość wody, która wpływa na osłabianie delikatnych korzeni traw. To z kolei może skutkować gniciem i żółknięciem źdźbeł.

Planując termin koszenia, nie można określić konkretnej daty, gdyż kondycja trawnika może różnić się w zależności od ilości śniegu w danym roku, czy nawet od regionu Polski. W takim przypadku pierwsze koszenie należy zaplanować, kierując się stanem samej trawy. Odpowiednim momentem będzie czas, gdy podłoże przeschnie i nie będzie na nim żadnych resztek śniegu.

2. Przygotuj trawnik do koszenia

Jak wcześniej wspomniano, trawa po zimie może być w słabej kondycji. Aby móc kosić trawnik, konieczne będzie usunięcie z jego powierzchni wszelkich zanieczyszczeń i resztek roślin. Usuń połamane gałęzie, kamienie i zeszłoroczne, zwiędłe rośliny.

Konieczne będzie także usunięcie suchych i pożółkłych źdźbeł, które ułatwiają wnikanie wody do podłoża, tym samym osłabiając zdrową darń. Możesz to zrobić grabiami, jednak jeśli trawnik jest duży, wygodniej użyć wertykulatora, który skutecznie usuwa stare źdźbła. Przeprowadzając wertykulację trawnika, sprawnie usuniesz resztki darni i innych roślin, nie narażając na poszarpanie źdźbeł w innych częściach trawy.

pierwsze koszenie po zimie, pierwsze koszenie wiosną

3. Wykonaj aerację trawnika

Przeprowadzając pielęgnację trawnika, warto zadbać przy okazji o jego późniejszą kondycję, przeprowadzając zabieg aeracji. To nic innego jak napowietrzanie korzeni traw, co wspomaga wchłanianie nawozów i odpowiedniej ilości wody do głębi darni.

Wertykulator elektryczny Husqvarna S 138C

Lekki przewodowy wertykulator o szerokości roboczej 38 cm z funkcją 2 w 1 i szybką wymianą noży. Łatwo regulowana głębokość robocza oraz mocny...
Cena 1 299,00 zł na magazynie

4. Wyrównaj trawnik

Wskutek zalegającej wody w trawniku, delikatne korzenie trawy mogą zostać wyparte i wręcz wyrwane z podłoża. Aby uniknąć pustych miejsc w murawie, wykonaj wałowanie trawnika, co przyczyni się do dociśnięcia do gleby uniesionych źdźbeł. Jeśli jest to konieczne, dosiej trawę w miejscach ubytków. Ponadto pozbądź się wszelkich kretowisk i innych nierówności, które mogłyby utrudniać pracę kosiarce.

5. Przygotuj do pracy kosiarkę

Kosiarki do trawy i roboty koszące w okresie jesienno-zimowym najczęściej są chowane w głąb garażu i wyciągane dopiero wiosną. Wówczas trudno jest zauważyć ewentualną wilgoć wnikającą w urządzenia lub inne, niewidoczne na pierwszy rzut oka awarie. Pamiętaj więc, aby dokładnie sprawdzić i oczyścić sprzęt z kurzu i innych zanieczyszczeń.

Ponadto konieczna będzie wymiana filtra i oleju, a także sprawdzenie świecy zapłonowej. Nie zapomnij, że warto zadbać o naostrzenie lub wymianę noży, gdyż tępe ostrza mogą poszarpać źdźbła i korzenie. Pamiętaj, że od sposobu pierwszego koszenia zależy wygląd trawy w całym sezonie.

Kosiarka elektryczna Husqvarna LC 141C

Klasyczna kosiarka elektryczna do zastosowań przydomowych. Proste uruchamianie. Łatwe manewrowanie dzięki kompaktowej budowie.
Cena 1 549,00 zł na magazynie

Kosiarka spalinowa Husqvarna LC 356VP

Husqvarna LC 356VP to wytrzymała kosiarka z napędem własnym o dużej pojemności, ze zmienną prędkością i łatwym w rozruchu OHC, zaprojektowana do...
Cena 3 899,00 zł na magazynie

Husqvarna
1 000,00 zł taniej!

Kosiarka automatyczna Husqvarna Automower®105

Kompaktowa 3-kołowa kosiarka automatyczna do efektywnego koszenia trawy na otwartych przestrzeniach. Przeznaczona do mniejszych trawników o...
Cena 3 699,00 zł Cena podstawowa 4 699,00 zł na magazynie
  • -1 000,00 zł
Husqvarna
1 391,00 zł taniej!

Kosiarka automatyczna Husqvarna Automower®305

Zwarta, mocna konstrukcja. Łatwa obsługa i konserwacja. Idealna do mniejszych, złożonych ogrodów o pow. do 600 m². Pokonuje wąskie przejścia i...
Cena 5 499,00 zł Cena podstawowa 6 890,00 zł na magazynie
  • -1 391,00 zł

6. Przejdź do koszenia!

Wykonaj koszenie w odpowiednim momencie, a zatem gdy trawa już nieco podrośnie (do około 8 cm wysokości). Pamiętaj, aby pierwszego koszenia nie wykonywać na najniższych możliwych ustawieniach kosiarki, gdyż może to spowodować osłabienie i tak delikatnych już źdźbeł. Zbyt mocne pierwsze skoszenie trawy wpłynie na naruszenie darni, a to sprawia, że wokół trawy kiełkują nasiona chwastów. Wówczas najlepiej skosić trawę do wysokości około 3 centymetrów. Pamiętaj, aby wykonać koszenie w pochmurny dzień, gdyż praca w pełnym słońcu może spowodować przesuszenie darni.

Jak wybrać kosiarkę?

Wybór kosiarki zależy przede wszystkim od powierzchni trawnika. W Ogród-Pro znajdziesz szeroki wybór urządzeń, które wspomogą pielęgnację trawy. Zarówno na dużych, jak i małych trawnikach doskonale sprawdzą się kosiarki ogrodowe Husqvarnakosiarki akumulatorowe czy kosiarki spalinowe Stiga. W przypadku ogrodów o nieco większej powierzchni warto wybrać roboty koszące, które samodzielnie wykoszą trawę, co pozwala na zaoszczędzenie czasu. Wybierając robot koszący, należy zwrócić uwagę na wiodących producentów i sprawdzone modele, np. automatyczny robot koszący Husqvarna Automower.

Niezwykle przydatne są także traktory ogrodowe, dzięki którym można wykonać dokładne koszenie sporych areałów trawy. Nowoczesny traktorek kosiarka Husqvarna pozwoli Ci szybko, sprawnie, niemal bez wysiłku uporać się z problematycznym koszeniem takich powierzchni.

Husqvarna
1 491,00 zł taniej!

Traktor ogrodowy Husqvarna TC 238T

Husqvarna TC 238 T to mocny traktor do użytku w średnich i dużych ogrodach. Wyposażony w zintegrowany tylny kolektor 320 L, sterowaną pedałem...
Cena 17 999,00 zł Cena podstawowa 19 490,00 zł na magazynie
  • -1 491,00 zł

Traktor ogrodowy Husqvarna TC 138

Traktorki ogrodowe Husqvarna seria 100 są projektowane tak, aby zapewniać najwyższy poziom wydajności, trwałości i komfortu operatora. Od...
Cena 16 290,00 zł na magazynie

Traktor ogrodowy Husqvarna TS 146TXD

Traktor z wyrzutem bocznym, silnikiem 656 cm3 o dużej mocy i konstrukcji przyjaznej dla użytkownika. Wyposażony w komfortowy fotel 15”, wyściełaną...
Cena 26 990,00 zł na magazynie

7. Pierwsze koszenie to nie wszystko!

Pamiętaj, że pielęgnacja trawnika nie kończy się na jego wiosennym wykoszeniu. Aby utrzymać trawę w dobrej kondycji, konieczne będzie regularne sprawdzanie jej stanu. Pamiętaj, aby nie dopuścić do przeschnięcia darni. Już kilka słonecznych dni wystarczy, aby trawnikowi brakowało wody, dlatego jeśli od kilku dni nie padało, warto samodzielnie podlać ogród.

Konieczne będzie także regularne wspieranie trawy i jej wzrostu. Stosuj więc nawozy specjalnie przeznaczone do ogrodów. Mogą to być nawozy azotowe lub nawozy potasowe do wysiania. Regularne dostarczanie składników odżywczych do korzeni sprawi, że trawa będzie gęsta i ładnie zazieleniona. Warto także zadbać o odżywianie trawy przed zimą. Zachęcamy do przygotowania samodzielnego nawozu dla trawy ze skórek bananów, który wesprze źdźbła w okresie zimowym.

Pamiętaj, że trawa często narażona jest na „towarzyszy” w postaci samosiejek i chwastów. Warto więc stosować nawozy ze środkami zwalczającymi niechcianych gości. Ponadto zdarza się, że w okresie deszczowym w ziemi pojawiają się larwy i pędraki, które żywią się korzeniami traw, tym samym powodując żółknięcie źdźbeł. Warto po deszczu dokładnie wygrabić trawnik, co umożliwi wydostanie jaj szkodników na powierzchnię. Po kilku słonecznych dniach jaja powinny samoistnie wyschnąć.

Jeśli w Twoim ogrodzie pojawiają się krety, warto likwidować je przy użyciu urządzeń emitujących nieprzyjemne dla ssaków dźwięki, lub specjalnych substancji odstraszających krety. Obecność kreta wpływa na efekt wizualny całego ogrodu, a dodatkowo kretowiska przyczyniają się do naruszenia i wyrwania korzeni traw.

Podsumowanie

Pierwsze koszenie trawy wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża i urządzeń do pracy. Pamiętaj jednak, że dbanie o trawnik nie powinno się kończyć tuż po wiosennym skoszeniu trawy. Aby cieszyć się pięknym ogrodem, należy dbać o niego cały rok, regularnie go kosząc, nawożąc, podlewając i zwalczając szkodniki. Pamiętaj, że ogród jest doskonałą wizytówką, dlatego warto poświęcić kilka godzin tygodniowo na pielęgnację otoczenia.

Ostatnie wpisy

Jakie drewno do kominka wybrać i jak je przygotować?

Jakie drewno do kominka wybrać i jak je przygotować?

Klimatyczne światło i ciepło bijące z kominka zamienia ponure, zimowe wieczory w przyjemne chwile wytchnienia. Otulający blask dodaje wnętrzu uroku, pod warunkiem jednak, że spalające się drewno nie pozostawia grubej warstwy sadzy na szkle. Podpowiadamy, jaki materiał opałowy do kominka jest najlepszy oraz jak go przygotować!

Myjka Ciśnieniowa - Jaką Wybrać?

Myjka Ciśnieniowa - Jaką Wybrać?

Myjka ciśnieniowa to bardzo przydatne narzędzie w każdym domu. Świetnie nadaje się do mycia samochodu, bramy wjazdowej, chodnika, elewacji, a także wielu innych powierzchni. Najważniejszą zaletą myjki ciśnieniowej jest szybkie i bezpieczne usuwanie brudu, bez nadmiernego wysiłku. Używanie tego typu urządzenia z pewnością przyspieszy wiele prac porządkowych - zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Przed zakupem myjki ciśnieniowej warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Dzięki temu dobierzemy sprzęt spełniający nasze wymagania. Jaką myjkę ciśnieniową wybrać? Podpowiadamy!

Koszenie trawy - jak często i kiedy kosić trawę? Kompleksowy poradnik

Koszenie trawy - jak często i kiedy kosić trawę? Kompleksowy poradnik

Wśród wielu różnych zabiegów wykonywanych w kierunku poprawienia wyglądu trawnika, jego koszenie zajmuje niezwykle ważne miejsce - każdy doświadczony ogrodnik wie, że trawie służy koszenie, a regularne i umiejętne wykonywanie tego zabiegu jest niezbędne, aby trawnik był zdrowy, gęsty i zielony. Oto więc wszystko, co należy wiedzieć na temat koszenia trawy.

Jak usunąć mech z kostki brukowej - sprawdzone sposoby na mech i trawę

Jak usunąć mech z kostki brukowej - sprawdzone sposoby na mech i trawę

Kostka brukowa jest chętnie wybierana przez właścicieli działek jako materiał wykończeniowy na podjazdy i ścieżki. Jest trwała, odporna na warunki atmosferyczne, pięknie się prezentuje w różnorodnych aranżacjach i dobrze komponuje z ogrodową roślinnością. Jest także postrzegana jako łatwa do utrzymania w czystości...