Jak usunąć mech z kostki brukowej - sprawdzone sposoby na mech i trawę

kostka brukowa i wyrastające z niej źdźbła traw

Kostka brukowa jest chętnie wybierana przez właścicieli działek jako materiał wykończeniowy na podjazdy i ścieżki. Jest trwała, odporna na warunki atmosferyczne, pięknie się prezentuje w różnorodnych aranżacjach i dobrze komponuje z ogrodową roślinnością. Jest także postrzegana jako łatwa do utrzymania w czystości. To jednak błąd, gdyż kostkę brukową i jej fugi często porastają wszelkiego rodzaju chwasty - trawy, mchy i rośliny dwuliścienne. Jak wyczyścić kostkę brukową skutecznie i bez nadmiernego wysiłku? Oto sprawdzone sposoby.

Skąd biorą się chwasty w kostce brukowej?

W przypadku kostki granitowej problemem są przede wszystkim przestrzenie między poszczególnymi kostkami. W fugach kostki brukowej, zasypywanych zwykle piaskiem, zawsze zalega pewna ilość ziemi i pyłu - a chwasty takie jak mech i trawy nie potrzebują do przetrwania więcej.

Na samej powierzchni kostki, zwłaszcza w stale zacienionych i wilgotnych miejscach - także chętnie rozwijają się mchy. Nie dość, że nie prezentują się estetycznie, to jeszcze przyczyniają się do procesu niszczenia powierzchni kamiennych. Dlatego mchu z kostki brukowej należy się bezwzględnie pozbyć. Jak? Możesz skorzystać z całego wachlarzu możliwości. 

mech porastający kostkę brukową

Jak usunąć mech z kostki brukowej?

Metody na czyszczenie kostki brukowej z mchu i traw możemy podzielić na dwie kategorie:

  • mechaniczne usuwanie mchu za pomocą różnorodnych narzędzi i urządzeń,
  • metody chemiczne - środki chemiczne możemy kupić w sklepie ogrodniczym lub przygotować samodzielnie.

Myjka ciśnieniowa Husqvarna PW 125

Nasza najbardziej kompaktowa myjka wysokociśnieniowa, oferująca dużą wydajność czyszczenia patio oraz mebli ogrodowych. Posiada dwie funkcje...
Cena 799,00 zł na zamówienie
zobacz

Myjka ciśnieniowa Husqvarna Husqvarna PW 235R

Wszechstronna myjka wysokociśnieniowa o solidnej konstrukcji i wielu rozwiązaniom ułatwiającym użytkowanie jak: regulacja dyszy, schowek na...
Cena 1 399,00 zł na magazynie

Myjka wysokociśnieniowa do czyszczenia kostki brukowej z mchu

Mech rosnący na kostce brukowej z łatwością usuniemy za pomocą myjki ciśnieniowej. Te drobne rośliny nie wykształcają prawdziwych korzeni, a jedynie nitkowate wyrostki, stąd też ich oderwanie od powierzchni kostki brukowej jest bardzo proste. Do usuwania mchów możesz ustawić płaski strumień wody - będą odchodziły od niej całymi płatami. Przy okazji pozbędziesz się zielonego nalotu. To najprostsza metoda mechaniczna, a myjka ciśnieniowa prawdopodobnie znajdzie się w większości domów.

Mechaniczne usuwanie trawy jest nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe - ważne jest jej niszczenie na bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy jest jeszcze płytko i słabo ukorzeniona. Strumień myjki warto ustawić tak, aby woda padała punktowo i skierować go wprost na fugi. Należy działać ostrożnie, aby nie uszkodzić nawierzchni kamiennej. Wadą tego rozwiązania jest fakt, iż przy czyszczeniu dużych powierzchni proces trwa dość długo.

Po zabiegu usuwania mchu z kostki brukowej należy całą powierzchnię oczyścić i uprzątnąć - idealnie sprawdzi się albo sama myjka ciśnieniowa, albo zamiatarka.

Myjka wysokociśnieniowa HPS 110

STIGA HPS 110 to łatwa w obsłudze i kompaktowa elektryczna myjka wysokociśnieniowa, którą można stosować z różnymi częściami i akcesoriami....
Cena 499,00 zł na magazynie

Wypalarka

Do zwalczania chwastów w kostce brukowej możesz wykorzystać palnik gazowy. Powierzchnie kamienne są odporne na działanie czynników zewnętrznych, a więc i wysokich temperatur - nie musisz obawiać się uszkodzenia kostki brukowej w czasie walki z mchem. Trzeba jednak wiedzieć, że aby skutecznie pozbyć się chwastów, każdy zabieg trzeba powtarzać regularnie.

Mech i trawa po zabiegu wypalania są całkowicie suche i lekkie - wystarczy usunąć ich resztki za pomocą dmuchawy do liści.

Dmuchawa spalinowa Husqvarna 525BX

Mocna i dobrze wyważona dmuchawa ręczna dla profesjonalistów. Opatentowana technologia silnika X-Torq w połączeniu ze specjalnym wirnikiem i...
Cena 2 399,00 zł na zamówienie
zobacz

Dmuchawa spalinowa Husqvarna 125BVx

Wydajna dmuchawa ręczna, która łączy w sobie bardzo wysoką moc wydmuchu oraz łatwość użytkowania. Idealna do prac przydomowych. Dobrze wyważona i...
Cena 2 099,00 zł na magazynie

Wycinak do chwastów

Mech z kostki brukowej usuniemy także przy pomocy wycinaka - wbrew nazwie urządzenie to bardziej przypomina połączenie podkaszarki i zamiatarki, wyposażone jest bowiem w obrotową szczotkę. Pozwala skutecznie usunąć mech z kostki brukowej oraz trawy i inne chwasty - nawet te duże. Usuwanie mchu z wycinakiem jest pracą lekką i prostą, ale ma swoje wady.

Zabiegi polegające na usuwaniu traw i dwuliściennych w całości, wraz z bryłą korzeniową, opóźniają porost wszelkich chwastów. Natomiast zabieg czyszczenia kostki polegający na ich przycięciu przynosi jedynie krótkotrwały efekt.

Skrobak i szczotka

Likwidacja mchu porastającego kostkę w małych ilościach lub na małej powierzchni nie wymaga zakupu skomplikowanych urządzeń. Możesz użyć skrobaka lub szczotki ze stalowym włosiem. To skuteczna metoda czyszczenia kostki brukowej z mchu, ale jej wadą jest oczywiście konieczność schylania się lub nawet klęczenia na bruku.

Metody chemicznego usuwania mchu i traw z kostki brukowej

Usuwanie chwastów - traw i mchu - z kostki brukowej możemy przeprowadzić, także stosując opryski chemiczne. Do dyspozycji mamy gotowe produkty oraz ekologiczne sposoby.

Wybierając gotowe środki zwalczające mech na kostce brukowej, powinniśmy najpierw poznać ich skład (powinien być odpowiednio dobrany do rodzaju chwastów) oraz sposób użycia. Zawsze należy stosować się do zaleceń producenta podanych na opakowaniu preparatu - w trosce o naturalne środowisko i swoje bezpieczeństwo. Wybór odpowiednich preparatów to prawie doskonałe rozwiązanie - ich skuteczność jest wysoka, a dodatkową zaletą jest zapobieganie rozwojowi mchu.

Czyszczenie kostki brukowej z chwastów możemy wykonać, wykorzystując domowe sposoby. Wystarczy zastosować litr octu na pół litra wody i opryskać kostkę brukową wraz z porastającymi ją chwastami. Trzeba jednak pamiętać, że po zastosowaniu metod chemicznych i domowych oprysków mech i trawy zamierają powoli - czasem nawet kilka tygodni. Jeśli zależy Ci na natychmiastowym efekcie, wybierz metody mechanicznego usuwania chwastów.

Teraz już wiesz czym zwalczyć mech na kostce brukowej. Ważne jest również, aby zapobiegać w miarę możliwości jego powstawaniu - jeśli w ogrodzie panuje nadmierna wilgoć, zasyp fugi mączką granitową, a samą kostkę brukową zaimpregnuj odpowiednim preparatem. 

Ostatnie wpisy

Jakie drewno do kominka wybrać i jak je przygotować?

Jakie drewno do kominka wybrać i jak je przygotować?

Klimatyczne światło i ciepło bijące z kominka zamienia ponure, zimowe wieczory w przyjemne chwile wytchnienia. Otulający blask dodaje wnętrzu uroku, pod warunkiem jednak, że spalające się drewno nie pozostawia grubej warstwy sadzy na szkle. Podpowiadamy, jaki materiał opałowy do kominka jest najlepszy oraz jak go przygotować!

Myjka Ciśnieniowa - Jaką Wybrać?

Myjka Ciśnieniowa - Jaką Wybrać?

Myjka ciśnieniowa to bardzo przydatne narzędzie w każdym domu. Świetnie nadaje się do mycia samochodu, bramy wjazdowej, chodnika, elewacji, a także wielu innych powierzchni. Najważniejszą zaletą myjki ciśnieniowej jest szybkie i bezpieczne usuwanie brudu, bez nadmiernego wysiłku. Używanie tego typu urządzenia z pewnością przyspieszy wiele prac porządkowych - zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Przed zakupem myjki ciśnieniowej warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Dzięki temu dobierzemy sprzęt spełniający nasze wymagania. Jaką myjkę ciśnieniową wybrać? Podpowiadamy!

Koszenie trawy - jak często i kiedy kosić trawę? Kompleksowy poradnik

Koszenie trawy - jak często i kiedy kosić trawę? Kompleksowy poradnik

Wśród wielu różnych zabiegów wykonywanych w kierunku poprawienia wyglądu trawnika, jego koszenie zajmuje niezwykle ważne miejsce - każdy doświadczony ogrodnik wie, że trawie służy koszenie, a regularne i umiejętne wykonywanie tego zabiegu jest niezbędne, aby trawnik był zdrowy, gęsty i zielony. Oto więc wszystko, co należy wiedzieć na temat koszenia trawy.

Jak usunąć mech z kostki brukowej - sprawdzone sposoby na mech i trawę

Jak usunąć mech z kostki brukowej - sprawdzone sposoby na mech i trawę

Kostka brukowa jest chętnie wybierana przez właścicieli działek jako materiał wykończeniowy na podjazdy i ścieżki. Jest trwała, odporna na warunki atmosferyczne, pięknie się prezentuje w różnorodnych aranżacjach i dobrze komponuje z ogrodową roślinnością. Jest także postrzegana jako łatwa do utrzymania w czystości...