Wiosenne porządki w ogrodzie
Opublikowano: 2022-01-14 11:40:25
Wraz z nadejściem wiosny warto przygotować ogród do prawidłowego rozwoju i uporządkować pozostałości po zimie. Czas, gdy okres mrozów ustępuje, trawa zaczyna się zielenić, a drzewa tworzą pąki to doskonała okazja na zadbanie o estetykę ogrodu i przygotowanie go do kolejnego sezonu. Jak przymierzyć się do wiosennych porządków i jakie zabiegi będą niezbędne?
Wiosenne prace porządkowe w ogrodzie - od czego zacząć?
Po zakończeniu przymrozków każdy właściciel ogrodu marzy, aby zobaczyć piękną, zieloną trawę i szybko wzrastające rośliny. Niestety występujące w zimie niskie temperatury nie ułatwiają wzrostu kwiatom i krzewom, ale na szczęście możemy im w tym pomóc. Wystarczy wykonać kilka zabiegów pielęgnacyjnych i prac porządkowych, które pomogą przygotować ogród na nadchodzące ciepłe miesiące. Jak rozpocząć wiosenne porządki w ogrodzie?
#1 Zadbaj o trawnik
W momencie gdy minie okres mrozów, a śnieg i lód zaczynają się roztapiać, nasz trawnik staje się narażony na zniszczenia. Przenikanie wody do gleby w dużych ilościach powoduje osłabnięcie źdźbeł, co często skutkuje ich wiotczeniem i usychaniem. Pierwszym krokiem jest czyszczenie nawierzchni trawnika i wygrabanie obumarłej trawy. Zabieg możesz wykonać ostrymi drucianymi grabiami lub wertykulatorem Husqvarna, który dodatkowo usprawni przepływ wody i powietrza w glebie.
Kolejnym krokiem jest aeracja trawnika, czyli napowietrzenie korzeni źdźbeł, jednocześnie uodporniając je na choroby i usprawniając wchłanianie nawozów. Do tego zabiegu przyda się aerator wyposażony w długie kolce. Następnie warto posypać trawę piaskiem, aby nieco rozbić podłoże i usprawnić przepływ powietrza.
Po piaskowaniu ważne jest, aby wykonać walcowanie trawy, polegające na dociskaniu darni do podłoża. Usprawnia to wzrost nowych źdźbeł trawy i zapobiega wyrywaniu tych osłabionych. Do wykonania zabiegu niezbędny będzie walec wypełniony piaskiem lub innym sypkim materiałem.
Po przygotowaniu podłoża możesz posadzić nową trawę. Aby sadzenie było efektywne najpierw warto rozluźnić i napowietrzyć glebę glebogryzarką. Następnie przysyp powierzchnię trawnika dodatkową ziemią i wysiej nasiona. Po pierwszym koszeniu wykonaj nawożenie trawnika. Dostarczenie odpowiednich składników pokarmowych to podstawa prawidłowego wzrostu każdej rośliny. W sklepach ogrodniczych możesz zakupić gotowe nawozy, ale doskonale sprawdzą się także samodzielnie przygotowane odżywki, np. ze zmielonych skórek banana.
Glebogryzarka SRC 36 V
Glebogryzarka SRC 550 RB
#2 Wykonaj cięcie drzew
Po wietrznej jesieni i mroźnej zimie zazwyczaj niektóre gałęzie drzew są uszkodzone i negatywnie wpływają na estetykę ogrodu. Usuń całkowicie suche i połamane gałęzie, a te nadłamane lub delikatnie uszkodzone możesz przyciąć, wykorzystując sekator, lub pilarki w zależności od grubości gałęzi. Do tego typu zadań idealne będą wysokiej jakości pilarki spalinowe Husqvarna. Pamiętaj, że drzewa przycinamy po całkowitym ustąpieniu mrozów - zazwyczaj od połowy marca. Cięcie wykonaj tuż za tzw. obrączką - miejscem, gdzie gałąź łączy się z pniem lub konarem. Rany powstałe w tym miejscu szybciej się goją. Uszkodzone i odsłonięte tkanki należy posmarować specjalną maścią ogrodniczą, która uchroni rośliny przed rozwojem bakterii.
Pilarka spalinowa Husqvarna 545 Mark II
Pilarka spalinowa Husqvarna 120 Mark II
W przypadku dużych drzew niezbędne będzie wycięcie starszych, mocno rozrośniętych gałęzi, które rosną zbyt gęsto i zabierają światło innym, młodym pędom. Dobrze oświetlone gałęzie zdecydowanie szybciej i obficiej kwitną, jednocześnie formując ładny kształt i zdrową, świeżą korę.
Pamiętaj, że cięcie większości drzew liściastych należy wykonać do marca. Wyjątkiem są gatunki kwitnące latem i jesienią - wtedy rośliny można przycinać aż do okresu wegetacji. Drzewa iglaste można przycinać zarówno wiosną, jak i wczesnym latem.
#3 Wykonaj cięcie krzewów owocowych i ozdobnych
Aby krzewy owocowe zdrowo rosły i były silne, podstawą jest wycięcie połamanych gałęzi i starych, suchych gałązek, które osłabiają roślinę. Krzewy kwitnące latem i tworzące pąki na tegorocznych pędach należy przyciąć o dwie trzecie długości, zaś rośliny kwitnące wiosną i latem na ubiegłorocznych pędach przytnij zdecydowanie delikatniej (jedna trzecia długości lub mniej). Pamiętaj, aby usunąć pędy zrakowaciałe i przemrożone gałązki z łuszczącą się korą. Podobnie jak w przypadku drzew, miejsca cięć posmaruj maścią ogrodniczą.
Cięcie żywopłotów i krzewów ozdobnych należy wykonać w terminie zalecanym dla danej odmiany. Podstawą jest nieprzycinanie roślin w czasie gdy nocami występują jeszcze przymrozki.
#4 Zadbaj o rabaty
Wiosenne porządki w ogrodzie to także przygotowanie rabat i roślin do kolejnego sezonu. Wytnij suche byliny i rośliny jednoroczne, które zimą całkowicie obumarły. Ostrożnie przytnij gatunki, które mocno się rozrosły i zasłoniły inne rośliny. Pamiętaj, aby usunąć wszelkie chwasty zagrażające prawidłowemu rośnięciu roślin. Zabieg możesz wykonać nożycami do chwastów. W zależności od pomysłu na rabatę możesz przesadzić kwiaty lub posadzić całkowicie nowe gatunki roślin.
#5 Nawożenie roślin
Składniki odżywcze i minerały wspomagają wzrost roślin i ich owocowanie. Warto wesprzeć ogród wiosną i wykonać nawożenie, które zadba o zdrowie i dobry stan upraw przez cały sezon. Wybierz nawozy ekologiczne i bogate w azot, który służy większości gatunków. W przypadku wątpliwości co do wyboru nawozu warto doradzić się specjalistów, którzy dobiorą mieszanki odpowiednie dla danych roślin.
#6 Czyszczenie oczek wodnych
Jeśli posiadasz oczko wodne, pamiętaj o oczyszczeniu go z zalegającego mułu i obumarłych roślin, które zagrażają innym kwiatom i rybom. Czyszczenie pustego zbiornika możesz wykonać myjką ciśnieniową z silnym strumieniem wody, a następnie ręcznie zebrać pozostałe zanieczyszczenia.
#7 Wiosenne porządki i przestrzeń wokół domu
Wiosenne porządki to także zadbanie o podjazd i nawierzchnię przy domu. Zabiegi najlepiej wykonać w pochmurny dzień, by słońce nie wpływało np. na szybkie zasychanie detergentów. Najpierw oczyść dokładnie nawierzchnię z zalegających po zimie liści (np. przy użyciu dmuchawy) i piasku. Po przygotowaniu nawierzchni możesz przejść do jej mycia. W tym celu możesz użyć myjki wysokociśnieniowej, która pomoże Ci dokładnie pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Wybierz odpowiedni preparat czyszczący w zależności od zabrudzeń, które chcesz usunąć.
Często pomiędzy elementami nawierzchni pojawiają się uporczywe chwasty lub mech, mocno wpływające na estetykę wokół domu. Aby je usunąć, użyj twardej szczotki lub nożyc do chwastów. W miejscach po chwastach dosyp wypełniacz, np. piasek, aby zapobiegać wyrastaniu kolejnych szkodników.
#8 Nie zapomnij o tarasie
Przygotowanie ogrodu do nowego sezonu to także zadbanie o taras, na którym często spędzamy większość letniego dnia. Oceń stan mebli ogrodowych i w razie potrzeby wykonaj niezbędne naprawy. Meble ogrodowe możesz także w szybki sposób odświeżyć, np. malując je bejcą lub farbą na dowolny kolor. Następnie umyj taras ciepłą wodą i środkami chemicznymi. W zależności od materiału, jakim wykończony jest taras, wybierz odpowiedni preparat do czyszczenia (wyróżniamy środki do płytek ceramicznych, kamienia lub betonu). Zupełnie jak w przypadku sprzątania podjazdu, pamiętaj o usunięciu chwastów i innych nieproszonych na tarasie roślin. Dla lepszego efektu posadź do donic różne gatunki kwiatów lub wybierz inne ozdoby, np. lampiony lub przyjemne koce i poduchy.
Podsumowanie
Wiosenne porządki w ogrodzie wymagają poświęcenia czasu i niemałej cierpliwości. Warto jednak zadbać o ogród już wczesną wiosną, aby później cieszyć się piękną okolicą domu przez całe lato i jesień. Przygotowując się do wiosennych porządków, zadbaj o odpowiedni sprzęt i sprawdź stan używanych narzędzi, aby zadbać o bezpieczeństwo własne i bliskich.