Koszenie trawy - jak często i kiedy kosić trawę? Kompleksowy poradnik

Koszenie trawy - jak często i kiedy kosić trawę? Kompleksowy poradnik

Wśród wielu różnych zabiegów wykonywanych w kierunku poprawienia wyglądu trawnika, jego koszenie zajmuje niezwykle ważne miejsce - każdy doświadczony ogrodnik wie, że trawie służy koszenie, a regularne i umiejętne wykonywanie tego zabiegu jest niezbędne, aby trawnik był zdrowy, gęsty i zielony. Oto więc wszystko, co należy wiedzieć na temat koszenia trawy.

Koszenie trawy jako podstawa zdrowego i ładnego trawnika

Dlaczego mówi się, że trawa "lubi" koszenie? Ponieważ zabieg ten powoduje jej naturalne zagęszczanie się, a do tego ogranicza rozwój chwastów. Regularne cięcie trawy sprzyja też jej zdrowiu i sprawia, że jest ona równa i estetycznie się prezentuje. Efekty będą wspaniałe, pod warunkiem jednak, że koszenie będzie przeprowadzane poprawnie. Poprawnie - czyli jak?

Kosiarki na duże i średnie trawniki

Jeśli czeka Cię koszenie trawnika o dużej powierzchni, koniecznie wybierz traktorek ogrodowy. Sprzęt ten doskonale sprawdza się w ogrodach nie tylko dużych i średnich, ale również pochyłych i o nierównej powierzchni. Duże koła zapewniają stabilność i przyczepność w każdym terenie, a biegi pozwalają uporać się z pracą w odpowiednim tempie.

Husqvarna
1 491,00 zł taniej!

Traktor ogrodowy Husqvarna TC 238T

Husqvarna TC 238 T to mocny traktor do użytku w średnich i dużych ogrodach. Wyposażony w zintegrowany tylny kolektor 320 L, sterowaną pedałem...
Cena 17 999,00 zł Cena podstawowa 19 490,00 zł na magazynie
  • -1 491,00 zł

Traktor ogrodowy Husqvarna TC 138

Traktorki ogrodowe Husqvarna seria 100 są projektowane tak, aby zapewniać najwyższy poziom wydajności, trwałości i komfortu operatora. Od...
Cena 16 290,00 zł na magazynie

Równie dobrze sprawdzą się na dużym trawniku kosiarki spalinowe z napędem. Koniecznie jednak należy wybrać model od sprawdzonego producenta, wówczas inwestujemy w urządzenie wytrzymałe i niezawodne. Nowoczesne kosiarki spalinowe wyposażone są w duże koła, kilkustopniową regulację wysokości koszenia oraz regulację prędkości.

Kosiarka spalinowa Combi 55 SVEQ H

Wydajna i wszechstronna kosiarka STIGA Combi 55 SVEQ H ma 70-litrowy kosz na trawę ze wskaźnikiem zapełnienia i szerokość koszenia 53 cm, dzięki...
Cena 3 322,00 zł na zamówienie
zobacz

Kosiarka spalinowa Twinclip 55 SVEQ H

STIGA Twinclip 55 SVEQ H to kosiarka samojezdna o szerokości koszenia 53 cm. Idealny partner do wymagających sesji koszenia w dużych i złożonych...
Cena 5 167,00 zł na zamówienie
zobacz

Warto wybrać urządzenie - traktorek lub kosiarkę - z koszem na skoszoną trawę lub z funkcją mulczowania, dzięki której nie musimy zbierać pokosu - zostanie on pocięty na bardzo drobne fragmenty i równomiernie rozrzucony na powierzchni trawnika, co może zastąpić nawożenie. Coraz bardziej popularne stają się roboty koszące, które same zadbają o odpowiednią wysokość trawnika. To zaawansowane technicznie urządzenia, które działają autonomicznie.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem: Robot koszący trawę - jak dobrze wybrać?

Husqvarna
1 000,00 zł taniej!

Kosiarka automatyczna Husqvarna Automower®105

Kompaktowa 3-kołowa kosiarka automatyczna do efektywnego koszenia trawy na otwartych przestrzeniach. Przeznaczona do mniejszych trawników o...
Cena 3 699,00 zł Cena podstawowa 4 699,00 zł na magazynie
  • -1 000,00 zł
Husqvarna
1 391,00 zł taniej!

Kosiarka automatyczna Husqvarna Automower®305

Zwarta, mocna konstrukcja. Łatwa obsługa i konserwacja. Idealna do mniejszych, złożonych ogrodów o pow. do 600 m². Pokonuje wąskie przejścia i...
Cena 5 499,00 zł Cena podstawowa 6 890,00 zł na magazynie
  • -1 391,00 zł

Czym kosić niewielki trawnik?

Na niewielkim terenie do koszenia trawy sprawdzą się kosiarki akumulatorowe lub kosiarki elektryczne.

Kosiarką elektryczną, dzięki jej kompaktowym rozmiarom, zmieścisz się w ciasnych przestrzeniach, między grządkami czy krzewami. Jest ona łatwa w przechowywaniu i lekka. Wadą kosiarek elektrycznych jest oczywiście konieczność podłączenia ich do źródła zasilania - czasem kabel się plącze i trzeba bardzo uważać, aby go nie uszkodzić w czasie pracy. Z drugiej strony kosiarki elektryczne pracują dość cicho i nie emitują spalin.

Kosiarki akumulatorowe są wprawdzie nieco cięższe niż elektryczne, ale niedogodność tę rekompensuje brak przewodu elektrycznego. Należy tylko pamiętać, aby przed koszeniem naładować akumulator. W czasie jej pracy do środowiska nie są emitowane żadne szkodliwe spaliny.

Kosiarka akumulatorowa Collector 140 AE

Collector 140 AE to lekka kosiarka zasilana akumulatorem, która jest łatwa w manewrowaniu, ale wystarczająco wytrzymała, aby wytrzymać przypadkowe...
Cena 1 580,00 zł na zamówienie
zobacz

Podkaszanie

Kosiarka to nie wszystko, nie poradzi sobie ona bowiem ze źdźbłami rosnącymi tuż przy domu, pniach drzew czy obrzeżach. Dlatego potrzebna Ci będzie również podkaszarka, którą szybko i sprawnie skosisz to, czego nie dała rady skosić kosiarka.

Wykaszarka spalinowa Husqvarna 535RX

Husqvarna 535RX to wykaszarka w uniwersalnej klasie pojemności 35 cm3. Maszyna została skonstruowana do ciężkich, profesjonalnych zadań. Najwyższa...
Cena 3 699,00 zł na magazynie

Wykaszarka spalinowa Husqvarna 545FR

Wykaszarka Husqvarna 545FR jest dostarczana z głowicą żyłkową, nożem do trawy i tarczą tnącą. Ta wszechstronność sprawia, że jest to idealne...
Cena 5 190,00 zł na magazynie

Jak rozwiązać problem resztek trawy?

Pokosu zostawić na trawniku nie można - tworzy on gęsty, gruby filc, który nie tylko ogranicza trawie możliwość pobierania wody i powietrza, ale również może stać się siedliskiem grzybów, pleśni i bakterii. Dlatego koszona trawa powinna być albo na bieżąco zbierana do kosza kosiarki, albo mulczowana.

Co robić ze ściętą trawą? Idealnie nadaje się ona na kompost, można ją również rozłożyć pod rośliny na rabatach, co ograniczy rozwój chwastów i pozwoli utrzymać optymalną wilgoć gleby. W ten sposób łatwo unikniesz niepotrzebnych strat wody i konieczności częstego podlewania roślin.

Co jeszcze warto wiedzieć o koszeniu trawnika?

Jeśli chodzi o koszenie trawy, obowiązuje kilka zasad, których koniecznie należy przestrzegać. Noże kosiarki zawsze muszą być ostre, aby nie szarpały źdźbeł trawy, a wykonywały idealnie gładkie cięcie - postrzępione końcówki źdźbeł szybko wysychają i nabierają żółtego koloru, który nie prezentuje się dobrze.

mężczyzna z kosiarką spalinową w ogrodzie

Czy można kosić mokrą trawę? Nie, nigdy nie kosimy mokrej trawy i to z kilku powodów - po pierwsze staje się ona osłabiona i wrażliwa na działanie szkodliwych mikroorganizmów, co może być przyczyną przerzedzenia darni. Mokre źdźbła trawy mogą szybciej tępić noże, a ich równe przystrzyżenie jest niemożliwe. Dlatego trawę kosimy po jej wyschnięciu, ale nie w pełnym słońcu. Idealną porą na koszenie trawnika jest późne popołudnie lub wczesny ranek, gdy źdźbła są najbardziej sprężyste.

Terminy koszenia trawnika - jak często kosić trawę?

Pierwsze koszenie trawy wykonuje się zwykle na przełomie marca i kwietnia, kiedy rusza wegetacja. Dokładny termin zależy jednak od regionu kraju i panującej pogody - czasem rośliny zaczynają wegetację nieco później lub wcześniej. Można przyjąć ogólną zasadę, że pierwsze wiosenne koszenie trawnika można wykonać, gdy temperatura w nocy nie spada już poniżej 0℃ - lepiej więc odczekać kilka dni dłużej niż narazić trawę na przemarznięcie.

przygotowuje trawę do zimowania, zabezpiecza go przed przemarznięciem i rozwojem chorób grzybowych. Termin ostatniego koszenia trawnika jest jednak zależny od warunków atmosferycznych - jeśli październik jest ciepły i słoneczny, to trawa nadal rośnie. Ostatnie ścinanie trawy należy więc dostosować do warunków pogodowych.

Czy koszenie trawy raz w tygodniu wystarczy? To też zależy - na nowo założonych trawnikach lub na kilkuletnich w okresie wiosennym powinno wystarczyć. Ale w pełni sezonu może być konieczne przycinanie nawet co 4-5 dni. Jeśli będziemy robić to zbyt rzadko, trawa przestanie się dobrze prezentować, przerzedza się i pojawią się w niej chwasty.

podkaszanie trawy

Na jaką wysokość kosić trawnik?

To, jaka wysokość koszenia będzie najlepsza, zależy od warunków pogodowych i kondycji trawy. W czasie trwania upałów zbyt niskie koszenie trawy nie jest wskazane - minimalna wysokość trawy wynosi ok. 4 cm, ale w środku lata warto kosić ją na ok. 6 cm, co zapobiegnie jej przesuszeniu.

Optymalna wysokość trawy narażonej na intensywną ekspozycję na promienie słoneczne wynosi ok. 6 cm, natomiast w miejscach zacienionych można kosić ją krócej - na 4 cm. Jeśli zdarzy Ci się zapomnieć i trawa osiągnie 8 - 10 cm wysokości, to wówczas należy poddać ją koszeniu dwukrotnie w krótkim odstępie czasu - najpierw skosić niewielką część źdźbła, ok. 1/3, a po kilku dniach przyciąć ją na właściwą wysokość.

Nowo założony trawnik należy kosić bardzo ostrożnie. Słabo jeszcze ukorzenioną trawę łatwo jest uszkodzić - noże kosiarki muszą być więc bardzo ostre. Warto często kosić, ale tylko odrobinę i zrobić to po raz pierwszy, gdy wysokość źdźbeł wynosi 8 - 10 cm - nie wcześniej!

Podsumowanie

W pielęgnacji trawnika ważne jest wyczucie - nie obowiązują tu sztywne, niezmienne terminy i techniki. Ale od jednej reguły wyjątku nie ma - jeśli chcesz, aby Twój trawnik prezentował się nieskazitelnie, musisz kosić go regularnie i przy użyciu odpowiedniego sprzętu.

Ostatnie wpisy

Jakie drewno do kominka wybrać i jak je przygotować?

Jakie drewno do kominka wybrać i jak je przygotować?

Klimatyczne światło i ciepło bijące z kominka zamienia ponure, zimowe wieczory w przyjemne chwile wytchnienia. Otulający blask dodaje wnętrzu uroku, pod warunkiem jednak, że spalające się drewno nie pozostawia grubej warstwy sadzy na szkle. Podpowiadamy, jaki materiał opałowy do kominka jest najlepszy oraz jak go przygotować!

Myjka Ciśnieniowa - Jaką Wybrać?

Myjka Ciśnieniowa - Jaką Wybrać?

Myjka ciśnieniowa to bardzo przydatne narzędzie w każdym domu. Świetnie nadaje się do mycia samochodu, bramy wjazdowej, chodnika, elewacji, a także wielu innych powierzchni. Najważniejszą zaletą myjki ciśnieniowej jest szybkie i bezpieczne usuwanie brudu, bez nadmiernego wysiłku. Używanie tego typu urządzenia z pewnością przyspieszy wiele prac porządkowych - zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Przed zakupem myjki ciśnieniowej warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Dzięki temu dobierzemy sprzęt spełniający nasze wymagania. Jaką myjkę ciśnieniową wybrać? Podpowiadamy!

Koszenie trawy - jak często i kiedy kosić trawę? Kompleksowy poradnik

Koszenie trawy - jak często i kiedy kosić trawę? Kompleksowy poradnik

Wśród wielu różnych zabiegów wykonywanych w kierunku poprawienia wyglądu trawnika, jego koszenie zajmuje niezwykle ważne miejsce - każdy doświadczony ogrodnik wie, że trawie służy koszenie, a regularne i umiejętne wykonywanie tego zabiegu jest niezbędne, aby trawnik był zdrowy, gęsty i zielony. Oto więc wszystko, co należy wiedzieć na temat koszenia trawy.

Jak usunąć mech z kostki brukowej - sprawdzone sposoby na mech i trawę

Jak usunąć mech z kostki brukowej - sprawdzone sposoby na mech i trawę

Kostka brukowa jest chętnie wybierana przez właścicieli działek jako materiał wykończeniowy na podjazdy i ścieżki. Jest trwała, odporna na warunki atmosferyczne, pięknie się prezentuje w różnorodnych aranżacjach i dobrze komponuje z ogrodową roślinnością. Jest także postrzegana jako łatwa do utrzymania w czystości...