Jak nawinąć żyłkę na podkaszarkę - poradnik krok po kroku

jak nawinąć żyłkę na podkaszarkę

Podkaszarki najczęściej przydają się do wykoszenia miejsc z utrudnionym dostępem, np. przy drzewach, ścianach budynków, czy krawężnikach. Ich zwarta budowa i zastosowanie żyłki tnącej umożliwiają dokładne skoszenie trawy w obszarach, gdzie zwykła kosiarka zwyczajnie nie dociera. Czasem jednak zdarza się, że należy wykonać wymianę żyłki. Na szczęście jest to prosty zabieg, którego można się podjąć bez pomocy specjalistów. Kiedy konieczna jest wymiana żyłki, jaką żyłkę wybrać do podkaszarki i jak krok po kroku dokonać wymiany?

Kiedy należy wymienić żyłkę tnącą w podkaszarce?

Żyłka to główny element tnący w podkaszarce, który odpowiada za sprawne ścinanie źdźbeł trawy. Wskutek eksploatacji urządzenia, żyłka jednak ulega tępieniu się i niszczeniu. Wymiana żyłki jest wówczas konieczna w momencie, gdy zauważysz, że murawa nie jest dokładnie wykoszona, na trawniku pozostają źdźbła różnej długości, a sama trawa jest poszarpana.

Co więcej, wymiany należy dokonać, gdy żyłka zablokuje się w pokrywie szpuli. Ponadto powodem do wymiany żyłki jest nadmierne hałasowanie urządzenia oraz, co oczywiste, mechaniczne uszkodzenie elementu (np. przerwanie, przecięcie ostrym narzędziem lub nieumyślne poszarpanie żyłki).

Wykaszarka spalinowa Husqvarna 535RX

Husqvarna 535RX to wykaszarka w uniwersalnej klasie pojemności 35 cm3. Maszyna została skonstruowana do ciężkich, profesjonalnych zadań. Najwyższa...
Cena 3 699,00 zł na magazynie

Wykaszarka spalinowa Husqvarna 545FR

Wykaszarka Husqvarna 545FR jest dostarczana z głowicą żyłkową, nożem do trawy i tarczą tnącą. Ta wszechstronność sprawia, że jest to idealne...
Cena 5 190,00 zł na magazynie

Jaka żyłka do podkaszarki?

Przed przystąpieniem do wymiany, warto dowiedzieć się, jaki rodzaj żyłki będzie pasował do urządzenia. Wybór nieprawidłowego elementu nie tylko wpłynie na efektywność pracy podkaszarki, ale także może powodować jej uszkodzenie. Przyjmuje się, że najostrzejszymi żyłkami są te najcieńsze (o średnicy 1,3-2 mm), jednak warto zaznaczyć, że bardzo cienka żyłka może nie poradzić sobie z chwastami. Zwykle najczęściej wybieranym elementem jest żyłka o średnicy 2 mm. To najbardziej uniwersalny rozmiar, który umożliwia zarówno wykoszenie trawnika, jak i pojawiających się chwastów.

Na rynku można znaleźć często wzmocnione drucikiem żyłki o kwadratowym lub pięciokątnym przekroju. Zwykle żyłki o większej średnicy doskonale sprawdzają się przy koszeniu bardziej wymagających przestrzeni, np. zarośniętej działki. Ponadto w sklepach można znaleźć żyłki wyciszające pracę podkaszarki. Wybór elementu tnącego zależy więc głównie od wymagań producenta (takie informacje można znaleźć w instrukcji obsługi podkaszarki), a także od własnych potrzeb i charakterystyki miejsca do wykoszenia.

Nawijanie żyłki na podkaszarkę - od czego zacząć?

#1 Zadbaj o bezpieczeństwo

Wymiana żyłki często wygląda tak samo zarówno w przypadku podkaszarek spalinowych, jak i elektrycznych. Przed demontażem elementów urządzenia i nawinięciem żyłki należy upewnić się, że urządzenie zostało odłączone od prądu (w przypadku podkaszarek elektrycznych) lub że została wyciągnięta bateria (w przypadku podkaszarek akumulatorowych). Następnie odwróć urządzenie do góry nogami.

#2 Zdejmij pokrywę głowicy żyłkowej

zdejmowanie pokrywy głowicy

Zwykle podkaszarki wyposażone są w blokadę, która znajduje się z boku głowicy. Po jej naciśnięciu pokrywa głowicy powinna się uwolnić i umożliwić zdjęcie elementu z podkaszarki. Czasem do zdjęcia głowicy konieczne jest umieszczenie w specjalnym otworze innej blokady (np. małego pręcika) i przekręcenie głowicy w odwrotnym kierunku niż gwint urządzenia.

#3 Wyczyść urządzenie po zdjęciu głowicy

Często po zdjęciu głowicy można dostrzec wiele zanieczyszczeń zebranych w otworze. Najczęściej są to resztki trawy, ale mogą to być także takie elementy jak sznurki, czy nitki zawinięte na uchwyt głowicy. Wymiana żyłki to doskonała okazja do wyczyszczenia podkaszarki.

#4 Rozbierz wkład głowicy i wyjmij szpulę.

Kolejnym krokiem jest rozłożenie głowicy na części pierwsze. Najczęściej wykonuje się to poprzez naciśnięcie po bokach elementu lub włożenie pomiędzy części płaskiego śrubokręta i delikatne podważenie plastiku. Następnie należy wyjąć szpulę, na którą nawija się żyłkę.

#5 Odmierz żyłkę tnącą

Doskonałym sposobem, aby odmierzyć odpowiednią długość żyłki, jest złapanie końcówki materiału i rozciągnięcie go na długość ramion. Przyjmuje się, że do standardowych podkaszarek wystarczy żyłka o długości dwóch rozstawów ramion. Końcówkę żyłki należy odciąć ostrymi nożycami.

#6 Nawiń żyłkę na pustą szpulę

Złap oba końce żyłki i wyrównaj je do asymetrycznej długości (tak, aby jeden koniec był dłuższy). Złóż żyłkę na pół i przygnij materiał w połowie, aby powstał „dziubek”. Weź do ręki szpulę i złap ją w taki sposób, aby element znajdujący się podczas koszenia przy trawie, był skierowany do dołu.

nawijanie żyłki wykaszarki

Aby prawidłowo założyć żyłkę, znajdź charakterystyczne wycięcie na szpuli i wsuń w nie materiał. Szpula ma na środku plastikowy element, który oddziela dwa tory żyłki. Zadbaj o to, aby jeden koniec żyłki biegł górnym, a drugi dolnym torem. Nakręcaj żyłkę na szpulę aż do nawinięcia całego materiału.

nawijanie żyłki

Przy poprawnym nawinięciu dłuższy element żyłki (pozostawiony wcześniej przy asymetrycznym złożeniu materiału) powinien owinąć szpulę o jeden raz więcej niż krótszy koniec. Wówczas końcówki żyłki powinny się wyrównać do jednej długości. Następnie końcówki należy włożyć w przeciwległe nacięcia szpulowe (dwa otwory znajdujące się u góry szpuli). Prawie każda szpula wyposażona jest w takie dwa nacięcia, które pozwalają zablokować żyłkę, co uniemożliwia jej niekontrolowane poluzowanie i rozwinięcie się podczas montażu.

żyłka na szpuli

Następnym krokiem będzie włożenie szpuli z nawiniętą żyłką do obudowy, która zawiera przelotki. Konieczne jest wyjęcie żyłki z otworów w szpuli i przełożenie jej do przelotek.

przekładanie żyłki do przelotek

#7 Złóż głowicę i załóż ją na podkaszarkę

Następnie należy włożyć szpulę do pozostałych elementów, zupełnie jak podczas rozbierania głowicy. W elemencie powinny znajdować się dwa otwory, przez które należy przełożyć końce żyłki. Następnie poskładaj wszystkie części głowicy. Po złożeniu elementu pociągnij za oba końce żyłki, a gdy usłyszysz charakterystyczne kliknięcie, będzie to oznaczać, że materiał został poprawnie nawinięty. Załóż głowicę na podkaszarkę i gotowe!

złożenie głowicy wykaszarki

Jaką podkaszarkę wybrać?

Wyróżniamy podkaszarki akumulatorowe i spalinowe, a ich wybór powinien przede wszystkim zależeć od potrzeb użytkownika. W naszym sklepie znajdziesz podkaszarki Husqvarna oraz podkaszarki Stiga, które cechują się przede wszystkim lekkością i dokładnym wykaszaniem wszystkich trudno dostępnych dla zwykłej kosiarki przestrzeni. W naszej ofercie odnajdziesz również urządzenia innych marek, takich jak AL-KO, czy Cedrus.

Wiele urządzeń zostało wyposażonych w system Smart Start, który umożliwia łatwy rozruch i ogranicza opór linki rozrusznika nawet o 40%. Ponadto w naszym sklepie znajdziesz urządzenie wielofunkcyjne Stiga, które ułatwi zarówno dbanie o równy i idealnie wykoszony trawnik, jak i umożliwi pielęgnację innych roślin w ogrodzie przy użyciu jednego narzędzia.

Podsumowanie

Nawinięcie żyłki na podkaszarkę nie jest skomplikowanym zabiegiem, jednak wymaga precyzji podczas nawijania materiału, aby ten nie zsunął się ze szpuli. Warto więc przećwiczyć nawijanie żyłki, aby w razie potrzeby sprawnie wymienić materiał i przywrócić podkaszarkę do sprawności. Wybierając podkaszarkę, znajdź takie urządzenie, które umożliwi wygodne i łatwe wykaszanie w trudno dostępnych miejscach. Ważne, aby zadbać, żeby podkaszarka była wyposażona w wydajny silnik lub akumulator, a także, aby miała dopasowaną do wielkości murawy średnicę.

Ostatnie wpisy

Jakie drewno do kominka wybrać i jak je przygotować?

Jakie drewno do kominka wybrać i jak je przygotować?

Klimatyczne światło i ciepło bijące z kominka zamienia ponure, zimowe wieczory w przyjemne chwile wytchnienia. Otulający blask dodaje wnętrzu uroku, pod warunkiem jednak, że spalające się drewno nie pozostawia grubej warstwy sadzy na szkle. Podpowiadamy, jaki materiał opałowy do kominka jest najlepszy oraz jak go przygotować!

Myjka Ciśnieniowa - Jaką Wybrać?

Myjka Ciśnieniowa - Jaką Wybrać?

Myjka ciśnieniowa to bardzo przydatne narzędzie w każdym domu. Świetnie nadaje się do mycia samochodu, bramy wjazdowej, chodnika, elewacji, a także wielu innych powierzchni. Najważniejszą zaletą myjki ciśnieniowej jest szybkie i bezpieczne usuwanie brudu, bez nadmiernego wysiłku. Używanie tego typu urządzenia z pewnością przyspieszy wiele prac porządkowych - zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Przed zakupem myjki ciśnieniowej warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Dzięki temu dobierzemy sprzęt spełniający nasze wymagania. Jaką myjkę ciśnieniową wybrać? Podpowiadamy!

Koszenie trawy - jak często i kiedy kosić trawę? Kompleksowy poradnik

Koszenie trawy - jak często i kiedy kosić trawę? Kompleksowy poradnik

Wśród wielu różnych zabiegów wykonywanych w kierunku poprawienia wyglądu trawnika, jego koszenie zajmuje niezwykle ważne miejsce - każdy doświadczony ogrodnik wie, że trawie służy koszenie, a regularne i umiejętne wykonywanie tego zabiegu jest niezbędne, aby trawnik był zdrowy, gęsty i zielony. Oto więc wszystko, co należy wiedzieć na temat koszenia trawy.

Jak usunąć mech z kostki brukowej - sprawdzone sposoby na mech i trawę

Jak usunąć mech z kostki brukowej - sprawdzone sposoby na mech i trawę

Kostka brukowa jest chętnie wybierana przez właścicieli działek jako materiał wykończeniowy na podjazdy i ścieżki. Jest trwała, odporna na warunki atmosferyczne, pięknie się prezentuje w różnorodnych aranżacjach i dobrze komponuje z ogrodową roślinnością. Jest także postrzegana jako łatwa do utrzymania w czystości...