Przycinanie żywopłotu jesienią - jak wykonać?

przycinanie żywopłotu jesienią

Jesień to czas zabiegów przygotowujących ogród na nadchodzącą zimę. Jednym z nich jest cięcie żywopłotu, które nie tylko wzmacnia roślinę, ale także motywuje ją do wzrostu w kolejnych sezonach. Dlaczego odpowiednia pielęgnacja żywopłotu jest tak ważna, jakimi narzędziami należy przycinać żywopłot i jakie są techniki i rodzaje cięcia żywopłotów? Kiedy można wykonać cięcie i jak wspomóc roślinę po strzyżeniu? Odpowiadamy!

Dlaczego należy przycinać żywopłot?

Rośliny tworzące żywopłot wokół działki wymagają regularnego cięcia, które poprawia ich wzrost i zabezpiecza drzewka przed zimą. W ten sposób rośliny nie muszą wypuszczać młodych pędów, które nierzadko obumierają w zimie wskutek nagłych zmian temperatury. Przycinanie żywopłotu to także szansa na zagęszczenie drzewek w przyszłym sezonie i możliwość uformowania równej, zielonej „ściany”. Zabieg przycinania zapobiega więc także nadmiernemu rozrastaniu się roślin.

Warto wiedzieć, że nie należy odkładać przycinania roślin na późniejszy czas. Niestety wiele osób pomija sezonowe cięcie, co następnie próbują „nadrobić” mocniejszym przycięciem żywopłotu w przyszłym roku. To z kolei skutkuje nadmiernym rozrastaniem się drzewek na boki, a w zdrewniałych częściach gałęzi nie pojawiają się pędy kształtujące rośliny i zapewniające im dobry wygląd. Aby więc żywopłot cechował się zwartym pokrojem i był estetyczną ozdobą, nie można zapominać o regularnym cięciu roślin na jesień.

Jakie narzędzia do przycinania żywopłotu?

Odpowiedni dobór narzędzi pozwoli sprawnie przyciąć rośliny, bez obaw o ich uszkodzenie. Należy pamiętać, że narzędzia muszą być ostre i wcześniej wyczyszczone. Tępe elementy tnące mogą prowadzić do nieprawidłowego przycięcia gałęzi, co z kolei może skutkować chorobami drzew i krzewów.

Do przycinania wysokiego żywopłotu, dobrze sprawdzą się dostępne w naszym sklepie podkszesywarki Husqvarna. Regulowane uchwyty umożliwią podcięcie nadmiernie wystających pędów przy górnej krawędzi żywopłotu. Do przycięcia roślin od przodu i w głębi żywopłotu doskonale sprawdzą się sekatory lub pilarki Husqvarna, które bez problemu poradzą sobie z grubszymi gałęziami. Innymi godnymi polecenia narzędziami są nożyce i sekatory do żywopłotu, które posiadają listwy tnące o różnej długości, co umożliwia dobranie urządzenia w zależności od wysokości i szerokości roślin.

Techniki cięcia żywopłotów

Przy przycinaniu roślin niezwykle ważna jest technika cięcia żywopłotów. Zwykle zabieg należy rozpocząć od boków roślin. Aby równo przyciąć żywopłot, czasem wykorzystuje się linkę, która - zamontowana do ogrodzenia i podłoża - wyznacza linię cięcia. Można także rozciągnąć linkę na połowie wysokości żywopłotu i równolegle przy jego wierzchołkach. Takie rozwiązanie umożliwi precyzyjne przycięcie rozgałęzień wystających poza kształt.

Używając nożyc elektrycznych, należy pamiętać o tym, aby kierować urządzenie najpierw od góry do dołu, a następnie od dołu do góry - taka metoda wyrówna obcięte fragmenty pędów, zapewniając roślinom zwarty pokrój. Przy przycinaniu grzbietu żywopłotu należy pamiętać o tym, aby pracować całym ciałem. Wówczas, trzymając nożyce poziomo, należy wykonywać półobroty, co umożliwi równe przycięcie wierzchołków drzew i krzewów.

Zwykle żywopłot formowany jest na kształt trapezu. Takie rozwiązanie umożliwia dotarcie światła i tlenu zarówno do młodych, jak i starych pędów, co wzmacnia wzrost roślin. Wówczas u podstawy pędy są gęste i bujne, a wierzchołki żywopłotu przepuszczają światło i tworzą równą osłonę.

przycinanie żywopłotu

Rodzaje cięć żywopłotów

Zwykle wyróżnia się 4 podstawowe rodzaje cięć żywopłotów, w zależności od celu zabiegu. Są to:

  • Cięcie sanitarne - Polegają na usunięciu starych, uschniętych gałęzi, które zaburzały wzrost rośliny. Zbędne pędy są wycinane, aby nie ograniczały rozrostu nowych. Poza uszkodzonymi i uschniętymi gałęziami należy wyciąć także te grubsze rozrosty i pędy, które się krzyżują.
  • Cięcie formujące - Zabieg polega na uformowaniu kształtu trapezu, co polepsza wygląd roślin i zapewnia im zdrowy wzrost. Doświadczeni ogrodnicy nierzadko decydują się na formowanie żywopłotu, aby ten przypominał różne kształty (prostokąty, kule, stożki). Warto jednak zaznaczyć, że do utrzymania takiego wyglądu żywopłotu konieczne jest jego regularne strzyżenie.
  • Cięcie odmładzające - Polega na poprawieniu wyglądu żywopłotu, aby ten wyglądał młodo i zdrowo. Zwykle przy przycinaniu usuwane są stare pędy, a młode przyrosty są dość mocno skracane.
  • Cięcie korygujące - Zwykle zabieg stosuje się w przypadku żywopłotów nieformowanych. Wówczas jedynie skraca się mocno wybujałe pędy, aby rośliny miały dostęp do światła i nie rosły zbyt wysokie.

Jaki termin przycinania wybrać?

Pierwsze cięcie żywopłotu tuż po posadzeniu zwykle wykonuje się wiosną. Wówczas młode rośliny przycina się na wysokość około 30 cm. Jednak regularne cięcia w następnych latach wzrostu roślin należy wykonywać jesienią, pod koniec września lub w październiku. Ważne jest, aby nie przycinać roślin w momencie pojawiania się przymrozków, gdyż uszkodzone pędy muszą się zabliźnić, a mroźne temperatury osłabiają regenerację.

W zależności od pożądanego wyglądu żywopłotu młode pędy przycina się na długość od 2 do 30 cm. W przypadku żywopłotów liściastych pierwsze cięcie należy wykonać latem. Wówczas młode przyrosty należy skrócić o połowę. Termin kolejnego cięcia następuje zimą, w okresie od listopada do marca. Wówczas należy wyrównać przyrosty i usunąć najgrubsze i zbędne pędy.

Wspomaganie żywopłotu po przycięciu

Zwykle rośliny nie potrzebują wspomagaczy do zabliźnienia ran po cięciu. Obcięte pędy ulegają zdrewnieniu, co zabezpiecza krzew lub drzewo przed nagłymi zmianami temperatury w zimie. Warto jednak zasilić żywopłot nawozem jesiennym, który odżywi rośliny i wzmocni je przed nadchodzącymi mrozami. Ponadto taki nawóz poprawi stan gleby, zapobiegając zawilgoceniu podłoża i umożliwiając przepływ składników odżywczych do korzeni roślin.

Przycinanie żywopłotu - podsumowanie

Żywopłot przede wszystkim pełni funkcję dekoracyjną i ozdabia ogród. Ponadto rośliny rosnące obok siebie umożliwiają osłonięcie się od ruchliwej ulicy lub od sąsiadów. Warto jednak zadbać o regularną pielęgnację żywopłotu, która umożliwi mu zdrowy wzrost. Przycinanie roślin nie tylko wpłynie na sprawne wypuszczanie młodych pędów, ale także poprawi wygląd żywopłotu, zapewniając piękną, zieloną ścianę w ogrodzie. Należy pamiętać, aby do przycinania wybrać odpowiednie narzędzia, które przede wszystkim zapobiegną niewłaściwemu wykonaniu zabiegu, a także ułatwią i przyspieszą pracę.

Ostatnie wpisy

Jakie drewno do kominka wybrać i jak je przygotować?

Jakie drewno do kominka wybrać i jak je przygotować?

Klimatyczne światło i ciepło bijące z kominka zamienia ponure, zimowe wieczory w przyjemne chwile wytchnienia. Otulający blask dodaje wnętrzu uroku, pod warunkiem jednak, że spalające się drewno nie pozostawia grubej warstwy sadzy na szkle. Podpowiadamy, jaki materiał opałowy do kominka jest najlepszy oraz jak go przygotować!

Myjka Ciśnieniowa - Jaką Wybrać?

Myjka Ciśnieniowa - Jaką Wybrać?

Myjka ciśnieniowa to bardzo przydatne narzędzie w każdym domu. Świetnie nadaje się do mycia samochodu, bramy wjazdowej, chodnika, elewacji, a także wielu innych powierzchni. Najważniejszą zaletą myjki ciśnieniowej jest szybkie i bezpieczne usuwanie brudu, bez nadmiernego wysiłku. Używanie tego typu urządzenia z pewnością przyspieszy wiele prac porządkowych - zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Przed zakupem myjki ciśnieniowej warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Dzięki temu dobierzemy sprzęt spełniający nasze wymagania. Jaką myjkę ciśnieniową wybrać? Podpowiadamy!

Koszenie trawy - jak często i kiedy kosić trawę? Kompleksowy poradnik

Koszenie trawy - jak często i kiedy kosić trawę? Kompleksowy poradnik

Wśród wielu różnych zabiegów wykonywanych w kierunku poprawienia wyglądu trawnika, jego koszenie zajmuje niezwykle ważne miejsce - każdy doświadczony ogrodnik wie, że trawie służy koszenie, a regularne i umiejętne wykonywanie tego zabiegu jest niezbędne, aby trawnik był zdrowy, gęsty i zielony. Oto więc wszystko, co należy wiedzieć na temat koszenia trawy.

Jak usunąć mech z kostki brukowej - sprawdzone sposoby na mech i trawę

Jak usunąć mech z kostki brukowej - sprawdzone sposoby na mech i trawę

Kostka brukowa jest chętnie wybierana przez właścicieli działek jako materiał wykończeniowy na podjazdy i ścieżki. Jest trwała, odporna na warunki atmosferyczne, pięknie się prezentuje w różnorodnych aranżacjach i dobrze komponuje z ogrodową roślinnością. Jest także postrzegana jako łatwa do utrzymania w czystości...