Prace ogrodowe, które musisz wykonać przed zimą

ogórd przed zimą

Jesień to wyjątkowo pracowita pora roku dla każdego właściciela ogrodu. Na ten szczególny czas przypadają ostatnie zbiory warzyw i owoców. To również doskonały moment na sadzenie drzew i krzewów owocowych, a także roślin cebulowych, które zakwitają już wczesną wiosną. Jesienią należy również przeprowadzić prace porządkowe i pielęgnacyjne. Trzeba usunąć z działki opadłe liście, gałązki, zaschnięte źdźbła trawy oraz inne zanieczyszczenia. Dobrze też pomyśleć o poprawieniu struktury gleby. Czynności porządkowe na działce z pewnością ułatwi nam glebogryzarka. Ważne jest również zabezpieczenie roślin wrażliwych na mróz. Jakie prace ogrodowe należy wykonać przed zimą? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Zbiór plonów

Polska, złota jesień to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych pór roku. Drzewa zaczynają zrzucać różnokolorowe liście, tworząc z nich malowniczy dywan. Na ten szczególny okres przypada zbiór większości warzyw korzeniowych, takich jak ziemniaki, cebula, buraki, marchew, czy seler. Ogrodnicy z powodzeniem mogą zbierać także pomidory gruntowe i szklarniowe, paprykę, ogórki, kapustę (białą, czerwoną), zioła oraz dojrzałe owoce - jabłka, gruszki, śliwki, winogrona, które idealnie nadają się na różnego rodzaju przetwory. Rośliny, które powinno się zostawić na zimę w gruncie to między innymi brukselka, por, jarmuż i pietruszka.

Zebrane plony są uwieńczeniem ogromu pracy i wysiłku, jaki włożyliśmy w pielęgnowanie naszego ogrodu. Warto zapewnić roślinom odpowiednie warunki do wzrostu, gdyż jesienią odpłacą nam się smakowitymi owocami. W końcu nic tak nie cieszy, jak własne, obfite urodzaje!

Jesień w ogrodzie - jesienne porządki na trawniku

Znakiem rozpoznawczym jesieni są opadające liście. Choć wyglądają efektownie, stanowią zagrożenie dla kondycji trawnika. Skutecznie odcinają murawę od dostępu światła, przez co nie może ona prawidłowo rozwijać. Dodatkowo zalegająca warstwa liści zwiększa ryzyko wystąpienia pleśni i grzybów. Suche liście trzeba więc systematycznie usuwać. Można zrobić to za pomocą metalowych grabi lub pokusić się o zakup profesjonalnej dmuchawy do liści. Urządzenie to służy do szybkiego i wygodnego sprzątania zanieczyszczeń z działki. Zarówno liście, jak i rozdrobnione gałęzie, czy źdźbła trawy są przedmuchiwane w jedno miejsce, skąd można je szybko zebrać.

Dmuchawa / odkurzacz do liści AL-KO LBV 4090

Praca bez kabli Funkcje odkurzacza i dmuchawy Duża prędkość powietrza, umożliwia sprawną pracę Obrotowy przełącznik dla łatwiejszej zmiany trybów...
Cena 566,00 zł na magazynie

Dmuchawa do liści solo by AL-KO LB 4250

Praca bez kabli Wydajna praca dzięki niskiej wadze i ergonomicznemu uchwytowi Dostępny tryb turbo, ułatwia usuwanie wilgotnych liści Czas pracy na...
Cena 589,00 zł na magazynie

W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli dmuchawy do liści. Największą popularnością cieszą się urządzenia akumulatorowe AL-KO. Nic dziwnego - nie posiadają żadnych ograniczeń w postaci kabli. To sprawia, że swobodnie możemy przemieszczać się po całej powierzchni działki. Nie musimy też martwić się, że w czasie pracy zabraknie nam benzyny. Dmuchawy do liści AL-KO posiadają też doskonałe parametry techniczne, dzięki czemu jesienne porządki przebiegają szybko i sprawnie.

jesienne porządki - dmuchawa, odkurzacz AL-KO

Dmuchawa / odkurzacz do liści AL-KO LBV4090

Sadzenie i przesadzanie roślin

Jesienne prace obejmują również sadzenie i przesadzanie roślin. Cebulki roślin cebulowych można umieszczać w gruncie od połowy sierpnia do połowy listopada. Warto przestrzegać tych terminów, gdyż wtedy zyskamy pewność, że cebulki zdążą się dobrze ukorzenić przed nastaniem zimy. Najpopularniejsze rośliny cebulowe, które warto sadzić jesienią to m.in tulipany, krokusy, narcyzy i hiacynty. Jesień w ogrodzie to idealny czas na sadzenie drzew owocowych, takich jak jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie, brzoskwinie, śliwy czy morele. Dopóki nie dowiemy się o pierwszych przymrozkach, z powodzeniem możemy sadzić też krzewy owocowe, jak np. porzeczka czy agrest.

Późna jesień to idealny moment na przesadzanie wielu gatunków roślin. Dlaczego? Ponieważ o tej porze roku kończą sezon wegetacyjny. Przesadzamy przede wszystkim gatunki zimozielone, a także drzewa iglaste, liściaste oraz byliny. Pamiętajmy, by na nowym stanowisku obficie podlać rośliny, a następnie okryć je ściółką. Jesienią można zdecydować się na rozmnażanie roślin, tj. pelargonie, begonie, czy fuksje. W słoneczne dni możemy zbierać nasiona roślin jednorocznych, do których należą m.in petunia, lobelia czy werbena.

Wykopywanie roślin niezimujących w gruncie

Rośliny, które nie zimują w gruncie przed nadejściem mrozów należy zwyczajnie wykopać. Należą do nich cebule kwiatowe (nerina, śniedek, eukomis, mieczyki, tygrysówka pawia i błonczatka). Na zimę koniecznie trzeba wykopać rośliny bulwiaste (dalie, jaskry azjatyckie, kroksomie, szczawiki, begonie bulwiaste, gloksynie, iksje czy wilce ziemniaczane). W glebie na zimę nie powinny zostawać kłącza, tj. agapant czy kurkuma.

Zarówno cebulki, jak i bulwy oraz kłącza należy dokładnie oczyścić z ziemi. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy są one zdrowe. Jeśli posiadają jakiekolwiek ślady żerowania szkodników powinno się wyrzucić je do kosza. W żadnym wypadku nie wolno kompostować takich roślin. Natomiast zdrowe podziemne części roślin najlepiej przechowywać w skrzyniach wypełnionych piaskiem lub torfem.

Zabezpieczanie roślin przed nadejściem zimy

Rośliny wrażliwe na mróz trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed nadejściem zimy. Warto to zrobić tuż po pierwszych przymrozkach, zanim jeszcze ziemia zamarznie. Najpopularniejszym materiałem do okrywania roślin są maty słomiane bądź wiklinowe. Stanowią solidne zabezpieczenie przed minusową temperaturą. Doskonale chłoną wilgoć, którą bez problemu oddają latem. Uchodzą za wyjątkowo trwałe. Z pewnością posłużą wiele lat, zachowując świetny wygląd.

Byliny i rośliny dwuletnie należy zabezpieczyć nie tylko przed mrozem, ale również wysuszającym wiatrem i słońcem. Najprostszym, a zarazem bardzo skutecznym sposobem jest ściółkowanie podłoża korą lub liśćmi. Z wierzchu warto je okryć gałązkami świerkowymi. Natomiast krzewy owocowe powinno się okrywać agrowłókniną. To niesamowicie praktyczne, a zarazem wytrzymałe tworzywo, powszechnie wykorzystywane w ogrodach. Jego największym atutem jest to, że w żaden sposób nie ogranicza roślinom dostępu do wody, tlenu i innych, potrzebnych składników odżywczych. Dzięki temu mają one zapewnione warunki do prawidłowego rozwoju.

glebogryzarka AL-KO

Napowietrzanie gleby

Jesień to fantastyczny termin na poprawę struktury gleby w naszym ogrodzie. Przekopywanie podłoża niesie za sobą mnóstwo zalet, które są odczuwalne nie tylko dla nas, ale i dla gleby. Warto wyposażyć się w odpowiedni sprzęt ogrodniczy, by prace ogrodowe w mgnieniu oka. W sprzedaży dostępne są wysokiej jakości kultywatory i glebogryzarki AL-KO. Gwarantują one efektywne napowietrzenie ziemi, przy minimalnym wysiłku. Dzięki regularnemu spulchnianiu gleby staje się ona luźniejsza, co sprzyja wzrostowi korzeni roślin. Zyskują one nie tylko więcej miejsca do rozwoju, ale również łatwiej pobierają substancje odżywcze.

Glebogryzarka Mh 350-9 LM

Glebogryzarka AL-KO i Solo BY AL-KO jest idealnym urządzeniem do spulchniania gleby i przygotowania terenu pod uprawę roślin czy zasiew nasion....
Cena 1 399,00 zł na zamówienie
zobacz

Jesień w ogrodzie to odpowiedni czas na przeprowadzenie wertykulacji trawnika. To bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, którego celem jest usunięcie zalegającej warstwy filcu i mchu. Zapewnia on glebie lepszy dostęp do tlenu oraz wody, dzięki czemu trawa może się prawidłowo rozwijać. Jeżeli planujemy wykonywać skaryfikację w swoim ogrodzie, warto wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, a mianowicie wertykulator. Wertykulator AL-KO to lekkie i niezawodne urządzenie, które rewelacyjnie nadaje się do prac ogrodowych. Posiada mocny silnik, który skutecznie pozbędzie się zanieczyszczeń z działki.

Podsumowanie

Wielkimi krokami zbliża się jesień, a wraz z nią mnóstwo pracy, którą trzeba wykonać, by odpowiednio przygotować ogród do nadejścia zimy. Na początku warto zebrać ostatnie plony z działki. Należą do nich m.in warzywa korzeniowe, kapustne, zioła oraz owoce. Następnie trzeba usunąć z trawnika opadnięte liście, które mogłyby stać się przyczyną groźnych chorób. Warto też pomyśleć o sadzeniu nowych roślin i przesadzaniu tych starszych, by już wczesną wiosną nasz ogród zachwycał pięknym wyglądem. Aby cebulki kwiatów nie uległy zepsuciu, koniecznie trzeba je wykopać przed nastaniem pierwszych mrozów. Należy zadbać też o napowietrzenie trawnika. Jak widzimy, pracy jest naprawdę mnóstwo, jednak dobrze się poświęcić, by przydomowa przestrzeń prezentowała się niczym z katalogów.

Ostatnie wpisy

Jakie drewno do kominka wybrać i jak je przygotować?

Jakie drewno do kominka wybrać i jak je przygotować?

Klimatyczne światło i ciepło bijące z kominka zamienia ponure, zimowe wieczory w przyjemne chwile wytchnienia. Otulający blask dodaje wnętrzu uroku, pod warunkiem jednak, że spalające się drewno nie pozostawia grubej warstwy sadzy na szkle. Podpowiadamy, jaki materiał opałowy do kominka jest najlepszy oraz jak go przygotować!

Myjka Ciśnieniowa - Jaką Wybrać?

Myjka Ciśnieniowa - Jaką Wybrać?

Myjka ciśnieniowa to bardzo przydatne narzędzie w każdym domu. Świetnie nadaje się do mycia samochodu, bramy wjazdowej, chodnika, elewacji, a także wielu innych powierzchni. Najważniejszą zaletą myjki ciśnieniowej jest szybkie i bezpieczne usuwanie brudu, bez nadmiernego wysiłku. Używanie tego typu urządzenia z pewnością przyspieszy wiele prac porządkowych - zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Przed zakupem myjki ciśnieniowej warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Dzięki temu dobierzemy sprzęt spełniający nasze wymagania. Jaką myjkę ciśnieniową wybrać? Podpowiadamy!

Koszenie trawy - jak często i kiedy kosić trawę? Kompleksowy poradnik

Koszenie trawy - jak często i kiedy kosić trawę? Kompleksowy poradnik

Wśród wielu różnych zabiegów wykonywanych w kierunku poprawienia wyglądu trawnika, jego koszenie zajmuje niezwykle ważne miejsce - każdy doświadczony ogrodnik wie, że trawie służy koszenie, a regularne i umiejętne wykonywanie tego zabiegu jest niezbędne, aby trawnik był zdrowy, gęsty i zielony. Oto więc wszystko, co należy wiedzieć na temat koszenia trawy.

Jak usunąć mech z kostki brukowej - sprawdzone sposoby na mech i trawę

Jak usunąć mech z kostki brukowej - sprawdzone sposoby na mech i trawę

Kostka brukowa jest chętnie wybierana przez właścicieli działek jako materiał wykończeniowy na podjazdy i ścieżki. Jest trwała, odporna na warunki atmosferyczne, pięknie się prezentuje w różnorodnych aranżacjach i dobrze komponuje z ogrodową roślinnością. Jest także postrzegana jako łatwa do utrzymania w czystości...